Ballina Bota Frika nga sanksionet e SHBA, protestë masive në kryeqytetin e Iranit (VIDEO)

Frika nga sanksionet e SHBA, protestë masive në kryeqytetin e Iranit (VIDEO)

Tregtarët në Pazarin e Madh të Teheranit kanë marrë pjesë në një protestë masive kundër rritjes së çmimeve dhe vlerës së rënies së monedhës së Iranit, Rial. Dyqanet u mbyllën dhe mijëra njerëz dolën në rrugët e kryeqytetit.

Policia e Riotit më vonë hodhi gaz lotsjellës për të shpërndarë demonstruesit teksa ata marshuan drejt parlamentit. Kjo ishte protesta më e madhe në Teheran që nga viti 2012, kur sanksionet ndërkombëtare lidhur me aktivitetet bërthamore të Iranit po dëmtonin ekonominë e saj.

Kasra Naji i BBC thotë se këto protesta çuan përfundimisht në një ndryshim në qeveri dhe në Iran duke rënë dakord për bisedimet substanciale për një marrëveshje bërthamore me fuqitë botërore. Sanksionet ekonomike u hoqën pasi marrëveshja u zbatua në vitin 2016, por Presidenti Donald Trump njoftoi në maj se SHBA po e braktisnin atë.

Frika për ndikimin e sanksioneve të Shteteve të Bashkuara që do të fillojë të rivendoset në gusht dhe mundësisht të shkaktojë rënien e marrëveshjes bërthamore ka çuar në uljen e ritmit të rial ndaj dollarit në tregun jozyrtar të këmbimit valutor. Një dollar aktualisht ka vlerë deri në 90,000 rialë, krahasuar me 65,000 rialë pak para njoftimit të z. Trump dhe 42,890 në fund të vitit 2017.

Rënia e monedhës gjithashtu nxiti tregtarët në dy qendrat tregtare në Teheran të specializuar në telefonat celularë për të hyrë në një grevë në shenjë proteste të dielën. Ministri i Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikacionit Mohammad Javad Azari-Jahromi tha se tregtarët u kthyen në punë pasi premtoi t’i ndihmonte ata të hynin në para të forta për importet e tyre.

Autoritetet iraniane u përpoqën të ndalnin rrëshqitjen e rialit në prill duke bashkuar normat zyrtare dhe të këmbimit të tregut të zi dhe duke ndaluar tregtinë ilegale përveç normës zyrtare prej 42,000 rialësh ndaj dollarit. Por tregtarët thonë se autoritetet kanë dështuar të vazhdojnë me kërkesën për valutë të fortë që atëherë.

Kishte gjithashtu protesta anti-qeveritare në shkallë të gjerë, të nxitur nga problemet ekonomike të Iranit në fund të dhjetorit dhe në fillim të janarit. Megjithatë, ata u përqendruan në qytete provinciale në vend të Teheranit.

Artikulli paraprakTrump e pret mbretin e Jordanisë, flasin edhe për paqe izraelito-palestineze
Artikulli tjetërBorë në Slloveni (VIDEO)