Ballina Bota Gruaja vidhte adresat e Facebook për të ndihmuar ISIS, ja si e...

Gruaja vidhte adresat e Facebook për të ndihmuar ISIS, ja si e zbuloi FBI-a

Autoritetet amerikane kanë arrestuar një grua e cila shërbente për të ofruar mbështetje në grupin e Shtetit Islamik. Sipas autoriteteve amerikane gruaja ka ndihmuar në lehtësimin e sulmeve në mbarë botën.

Waheba Issa Dais, 45 vjeç, u arrestua në Cudahy, Wisconsin të mërkurën. Sipas FBI-së, ajo mbante “një bibliotekë virtuale të udhëzimeve se si të bëjnë bomba, armë biologjike, helme, dhe xhaketa vetëvrasëse”.

Ajo thuhet se ka sulmuar llogaritë në Facebook dhe i ka përdorur ato për të rekrutuar sulmuesit. Sipas Departamentit të Drejtësisë, znj. Dais, ka dhënë ndihmë për planifikimin e sulmeve në Shtetet e Bashkuara … dhe jashtë shtetit ka dhënë udhëzime se si të bëhen eksplozivë, armë biologjike dhe xhaketa vetëvrasëse.

Ajo përdorte llogaritë e mediave sociale për të mbledhur “eksplozivët më të mirë, armët biologjike dhe sulmuesit e ISIS “.

“Ajo dha udhëzime të hollësishme për njerëzit e interesuar për sulmet dhe planifikimin e sulmeve”.

Ekipi i sigurisë së Facebook-ut i tha FBI-së në janar se kishte një manual përdoruesi të bazuar në Wisconsin se si të bënin bombat shpërthyese.

Sipas autoriteteve, pas hakërimit të llogarive në Facebook, ajo ndryshoi imazhin e profilit në Facebook dhe vendosi foton e një vajze të re Yazidi (një grup pakicash në Irakun e veriut) e cila me sa duket po largohej nga persekutimi i ISIS.

“Dais ka shprehur gjithashtu një dëshirë personale për të udhëtuar jashtë shtetit me mbështetje të ISIS”, thuhet në deklaratë.

Sipas Associated Press, ajo erdhi në SHBA nga Jeruzalemi në vitin 1992 me burrin e saj amerikan. Çifti u divorcua në vitin 2003, por ajo mbeti si një banore e ligjshme në Amerikë. Dais thuhet se është personi i parë që akuzohet federalisht për gati gjashtë muaj për mbështetje për grupin e dhunshëm terrorist. Ajo do të përballet me 20 vjet burg.

Përshtatur në shqip nga Hapur.al

Artikulli paraprakVIDEO: Befason komentatori i njohur shqiptar: Jam tifoz me Serbinë, dua ta fitojë botërorin
Artikulli tjetërEksperti britanik: Marrëveshja mes Shkupit dhe Athinës është korrekte dhe e balancuar