Ballina Bota LIVE/Rezultatet e para: Erdogan dominon sërish, ja kundërshtarët që duan ta rrëzojnë...

LIVE/Rezultatet e para: Erdogan dominon sërish, ja kundërshtarët që duan ta rrëzojnë pas 15 vjetësh

Në Turqi ka nisur procesi i numërimit të votave ku deri më tani janë 20% të votave ku dominon presidenti aktual Rexhep Tajip Erdogan.

Ndërkohë, procesi i numërimit vijon me ritme të shpejta dhe gjithçka mund të ndryshojë.

Votuesit u drejtuan në qendrat e votimit përgjatë Turqisë ditën e sotme në zgjedhjet që përfaqësojnë kërcënimin më të madh zgjedhor për Presidentin Rexhep Tajip Erdogan në 15 vjet të sundimit.

Erdogan ka dominuar politikën turke që nga ngritja e tij si kryeministër në 2003 dhe ka transformuar kombin. Ai zbatoi politika që nxitën rritjen dhe zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik.

Rreth 59 milionë njerëz kanë të drejtë të votojnë në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare ditën e sotme, por pavarësisht se kush fiton, vendi do të ndryshojë rrënjësisht.

Erdogan fitoi një referendum të ngushtë vitin e kaluar për të kthyer sistemin parlamentar të vendit në një presidencë të fuqishme ekzekutive.

Kushdo që fiton, do t’u jepet fuqi e re gjithëpërfshirëse, pasi roli i kryeministrit shpërbëhet dhe presidenti fiton autoritetin për nxjerrjen e ligjeve.

Erdogan fitoi një referendum të ngushtë vitin e kaluar për të kthyer sistemin parlamentar të vendit në një presidencë të fuqishme ekzekutive. Kushdo që fiton, do t’u jepet fuqi e re gjithëpërfshirëse, pasi roli i kryeministrit shpërbëhet dhe presidenti fiton autoritetin për të nxjerrë ligje me dekret.

Presidenti, i cili ka lundruar nëpër disa zgjedhje për të mbetur në pushtet, i bëri thirrje zgjedhjeve 18 muaj në fillim, pasi ai përballet me betejat në disa fronte.

Votuesit turq po ndiejnë dhimbjen e inflacionit të ngadaltë, një monedhe të zhytur dhe normave të larta të interesit kur ekonomia bie.

Por kush janë kandidatët që sfiduan Erdoganin?

Muharrem Ince – është një politikan turk. Ai u zgjodh katër herë radhazi në vitin 2002, 2007, 2011 dhe 2015 si deputet i Partisë Republikane Popullore (CHP) për vendlindjen e tij. Ai shërbeu si zëvendëskryetar i grupit parlamentar të CHP për dy mandate.

Temel Karamollaoglu – një politikan turk i cili aktualisht është kreu i Partisë Felicity (PS) që nga viti 2016.

Dogu Perincek – Doğu Perinçek është një politikan dhe doktor i ligjit i Turqisë, i cili ka qenë kryetar i partisë nacionaliste patriotike (Turkish: Vatan Partisi) që nga viti 2015

Selahattin Demirtas – është një politikan turk me origjinë kurde Zaza, anëtar i parlamentit të Turqisë që nga viti 2007. Ai ishte bashkë-udhëheqës i Partisë Demokratike të Popullit pro-kurd të krahut të majtë (HDP), duke shërbyer së bashku me Figen Yüksekdağ nga 2014 në 2018. Demirtaş ishte kandidati presidencial i HDP në zgjedhjet presidenciale të vitit 2014, duke ardhur në vendin e tretë me 9.77% të votave. Që nga nëntori i vitit 2016 është arrestuar nga shteti turk. Bordi ekzekutiv i HDP-së ka vendosur të vendosë Demirtaşin si kandidatin e tyre për zgjedhjet presidenciale të vitit 2018, duke dalë nga burgu

Meral Aksener-është një politikane turk. Ajo shërbeu si Ministre e Brendshme dhe ishte zëvendës-kryetare e Parlamentit.

Në vitin 2016, ajo drejtoi një grup kundërshtimesh brenda Partisë së Lëvizjes Nacionaliste (MHP) kundër udhëheqësit të saj Devlet Bahçeli. Më 25 tetor 2017, ajo themeloi Partinë İyi, në të cilën është udhëheqëse.

Artikulli paraprakRefugjatët, Macron kërcënon Italinë
Artikulli tjetërREZULTATET LIVE/A është Erdogani pranë një fitoreje të re?