Ballina Aktualitet Lajme Mogerini: Përgëzon Ciprasin dhe Zaevin për marrëveshjen e arritur

Mogerini: Përgëzon Ciprasin dhe Zaevin për marrëveshjen e arritur

Kryeshefja e diplomacisë evropiane Federica Mogerini menjëherë pas marrëveshjes së arritur mes Shkupit dhe Athinës për çështjen e emrit, ka përgëzuar palët dhe ka inkurajuar më tej bisedimet deri në finalizimin e plotë të çështjes dhe se BE-ja do jetë gjithmonë në krah. Ajo ka theksuar se kjo është një marrëveshje historike duke treguar se diplomacia fiton gjithmonë./am/

Artikulli paraprakPopovski-Geret, memorandum bashkëpunimi mes qeverisë dhe opinionit
Artikulli tjetërXhonson: Marrëveshja e emrit, lajm fantastik