Ballina Aktualitet Lajme Profesori amerikan jep alarmin: Ballkani në buzë të luftës, katastrofa do të...

Profesori amerikan jep alarmin: Ballkani në buzë të luftës, katastrofa do të vijë

Profesori i njohur amerikan, George Friedman, ne një analize te ditëve te fundit jep alarmin për te ardhmen qe e pret Ballkanin, duke theksuar se nuk ka me asnjë befasi qe ne te te shpërthejë lufta.

“Lajmi i javës nga Ballkani ka qenë i bezdisshëm. Serbia po bën kërkesa për Kosovën. Serbia vazhdon ta shohë Kosovën si një kërcënim për interesin e saj kombëtar.

Rusët kanë dalë për të shprehur mbështetjen e tyre jo vetëm për serbët por edhe për serbët që jetojnë në Bosnje. Muajin e kaluar, Presidenti rus Vladimir Putin priti presidentin e Serbisë në Moskë. Ndërkohë, miqësia e SHBA me Shqipërinë është e thellë, duke e bërë pretendimin serb për Kosovën edhe më të rrezikshëm”, shkruan ai ne një analize.

Sipas tij, më pak i bezdisshëm, por jo më pak i rëndësishëm, Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan zhvilloi një tubim të fushatës muajin e kaluar në Sarajevë, kryeqytetin kryesisht mysliman të Bosnjës dhe kërkoi mbështetjen e tyre dhe për t’i treguar votuesve se ndikimi i Turqisë po përhapet në Ballkan.

“Ballkani është kapur gjithmonë midis fuqive të mëdha. Nuk është gjithashtu e pazakontë që Ballkani të duket se është në buzë të luftës. Përfundimisht, kjo katastrofë do të vijë, por më mirë se sa të rrezikojë një mendim se kur do të jetë, gjëja e rëndësishme është të kuptojmë dinamikën që çoi në këtë pasiguri – duke filluar me gjeografinë”- shkruan ai.

Ai thotë se serbët kanë mbështetjen e rusëve për çdo hap që do të ndërmarrin, ndërsa shqiptarët kanë mbështetjen e amerikanëve dhe kroatët të gjermanëve. Friedman shprehet i bindur se është vetëm çështje kohe që lufta të shpërthejë në Ballkan.

“Sot, rusët ‘u pëshpëritin’ serbëve, amerikanët shqiptarëve, gjermanët kroatëve. Fshatrat dëgjojnë thashethemet, dhe ja ku fillojnë sherret. Ballkani nuk është vendi i vetëm në botë ku kjo ndodh, por s’ka vend tjetër në glob që të jetë kaq i rëndësishëm për kaq shumë fuqi të mëdha.

Prandaj, nuk është për t’u habitur pse ka gjithnjë zëra dhe thashetheme, se rajoni është shpesh në prag të luftës. Dhe nuk është për t’u habitur që thashethemet janë zakonisht të gabuara.

Ato thjesht sigurojnë që të habitemi kur ato të dalin të vërteta. Është vetëm çështje kohe. Dhe ky është një rajon që pret luftë, duke e bërë atë të ketë më shumë gjasa të ndodhë”, deklaron Friedman./sn/

Artikulli paraprakGrabitet banka nga persona të armatosur
Artikulli tjetërTë mbyllen ‘portat’, ushtarë në kufijtë e jashtëm të BE