Ballina Bota Putin dhe presidentit kinez ‘takim zyrtar’ në trenin me shpejtësi të lartë...

Putin dhe presidentit kinez ‘takim zyrtar’ në trenin me shpejtësi të lartë (VIDEO)

Presidenti rus Vladimir Putin ndodhet në Kinë për një vizitë zyrtare. Ai bashkë me udhëheqësin e Republikës Popullore të Kinës, Xi Jinping, arritën në Tianjin me një tren me shpejtësi të lartë.

Dy presidentët lanë kryeqytetin kinez për të udhëtuar në qytetin-port, Tianjin, në brigjet e Bohai Bay, që ndodhet 120 km larg Pekinit.

Xi Jinping donte të demonstronte përparësitë e transportit me shpejtësi të lartë, si dhe inxhinierisë kineze.

Për momentin, Kina po përjeton një bum në ndërtimin e hekurudhave me shpejtësi të lartë. Sot, vendi ka rrjetin hekurudhor më të gjatë në botë me shpejtësi të lartë, duke zgjatur rreth 22,000 km.

Në gusht të vitit 2017, trenat me shpejtësi të lartë “Fuxin” të gjeneratës së re filluan të konkurrojnë përgjatë dy linjave hekurudhore që lidhin Pekinin, Tianjinin dhe disa qytete në Provincën Hebei.

Artikulli paraprak“Nxehet” Parlamenti në Kosovë, akuza për afera seksuale
Artikulli tjetërKryemadhi: Shumë shpejt do shpërthejë një skandal për vëllain e Edi Ramës