Ballina Bota Aleatët e Trump: Fundi i regjimit në Iran është afër

Aleatët e Trump: Fundi i regjimit në Iran është afër

Aleatë të ngushtë të presidentit amerikan, Donald Trump, gjatë një proteste në Paris, të titulluar “Irani i Lirë”, u kanë thënë protestuesve se fundi i regjimit iranian është afër dhe se sanksionet kundër shtetit do të jenë “më të mëdha”.

“Ne tani realisht jemi në gjendje të shohim fundin e regjimit në Iran”, tha këshilltari ligjor i Trumpit, Rudy Giuliani gjatë protestës e cila është organizuar nga kundërshtarët e Qeverisë në Teheran, që gjenden në ekzil.

Giuliani vuri në dukje protestat e organizuara kohëve të fundit në Iran, për shkak të vështirësive të vazhdueshme me të cilat po përballet Teherani zyrtar, pas tërheqjes së Trumpit nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015 dhe rivendosjes së sanksioneve mbi Republikën Islamike.

“Kur fuqia më e madhe ekonomike ndalon së bëri bizsnes me ju, atëherë ju kolapsoni… dhe sanksionet do të bëhen më të mëdha, më të mëdha, më të mëdha”, u shpreh Giuliani.

Giuliani tha se ai nuk mbështetë armatosjen e opozitës iraniane, duke shtuar se presidenti Trump do të vendosë më shumë sanksione mbi Teheranin për të ngufatur “ajatollahët diktatorialë” të Iranit.

“Kushdo që mendon se ajatollahët janë njerëz të ndershëm, është budalla. Ata janë mashtrues..”, tha ai, duke thënë se aleatët e SHBA-së që po vazhdojnë bashkëpunimin me Iranin, do të “turpërohen”.

Mbështetësi i fuqishëm i Trumpit në po të njëjtin tubim tha se “mënyra e vetme për siguri në rajon është zëvendësimi i diktaturës me demokraci dhe ky ka qenë qëllimi ynë”.

Giuliani dhe politikanë të tjerë të linjës së ashpër, në vitet e fundit, janë paguar që të flasin nëpër tubime, që zyrtarisht sposorizohen nga Këshilli Nacional për Rezistencë i Iranit (NCRI), organizatë me bazë në Paris, që shërben si ombrellë për kundërshtarët në ekzil të Qeverisë në Teheran.

Maryam Rajavi, lider i Organizatës së Njerëzve Mujahid të Iranit, u tha gazetarëve se “ndryshimi i regjimit në Iran është më afër se kurrë më parë. Një e ardhme e ndritur pa ekzekutime, torturë, diskriminim dhe shtypje”.

Lideri suprem i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei ka lëshuar një deklaratë ku tha se Trump do të dështojë që të kthejë kundër Qeverisë iranianët.

“Ata sjellin presion ekonomik për të ndarë kombin nga sistemi… por, gjashtë presidentë para tij, kanë tentuar dhe kanë hequr dorë”, tha Khamenei.

Në Iran janë mbajtur protesta pas vështirësive ekonomike, pasi Uashingtoni u tërhoq nga marrëveshja bërthamore dhe tërhoqi dhe detyrojë kompanitë që operojnë në Iran të tërhiqen, pas kërcënimit nga sanksionet amerikane.

Marrëveshja bërthamore e arritur më 2015 i mundëson Teheranit lehtësim të sanksioneve, në këmbim të frenimit të programit bërthamor.(rel)

Artikulli paraprakKjo është festa mahnitëse e tifozëve kroatë pas suksesit në Kupën e Botës
Artikulli tjetërAlarmon Washington Post: Kim Jong Un vazhdon në fshehtësi programin bërthamor