Ballina Sport Historia rrënqethëse/ Kur Franca fitonte Botërorin e 98-ës, Kante mblidhte plehra në...

Historia rrënqethëse/ Kur Franca fitonte Botërorin e 98-ës, Kante mblidhte plehra në rrugët e Parisit

N’Golo Kanté ka qenë një nga futbollistët më të mirë të Botërorit “Rusi 2018”.

Mesfushori i Francës nuk bën një lojë spektakolare, as nuk shënon gola, por bën “punën e pistë” të “Gjelave”.Është lojtari i katërt që ka bërë më shumë kilometra (62,6), i lënë pas vetëm nga Modric, Zobnin dhe Rakitic, të cilët kanë luajtur ndeshje që kanë pasur nevojë për 30 minutat e shtesës.

Por, futbollisti me origjinë nga Mali, për të arritur deri këtu ku është sot (një nga mesfushorët më të mirë në botë në rolin e tij) ka bërë rrugë të gjatë.

Sipas “Globoesporte”, kur fëmijët francezë shikonin Botërorin e vitit 1998 në televizor, ai mblidhte plehra në rrugët e Parisit.

Kur Didier Deschamps dhe Zinedine Zidane kurorëzoheshin kampionë bote, Kante shkonte me babanë për të punuar.

Në moshën 7-vjeçare pastronte rrugë dhe mblidhte plehra për t’i dërguar më pas në plantacionin e riciklimit.

Të dielën mund të shpallet vetë ai kampion bote.

Artikulli paraprakStrategjia sekrete e Trump-it për NATO-n
Artikulli tjetërCipras: Presim të shohim se a do t’i përmbushë Shkupi obligimet