Ballina Bota Njeriu i mistereve të mëdha, 10 fakte për diktatorin Korean, Kim Jong...

Njeriu i mistereve të mëdha, 10 fakte për diktatorin Korean, Kim Jong Un

Lideri i Koresë së Veriut është një personazh me shumë të panjohura.

Fëmijëria e tij është mbajtur e fshehtë ndërkohë dihet se është shkolluar në Perëndim me emër tjetër.Më poshtë 10 fakte rreth Kim Jong-un:

Data e tij e lindjes është e panjohur

Kim Jong-un u lind më 8 janar ose 6 korrik, 1982, ose 1983. Ose ndoshta 1984. Pse është kaq mister kjo?

Thuhet se lideri dëshiron të duket më i vjetër dhe më i pjekur, kështu që viti zyrtar i lindjes është 1982. Por inteligjenca Jug Koreane thotë se Kim Jong-un ka lindur dy vite më vonë.

Sidoqoftë, ai është një nga liderët më të rinj në botë

Fëmijëria e tij është një mister

Ky njeri nuk dëshiron të publikojë as fotografi të fëmijërisë së tij.

Megjithatë, më 2014, kjo foto dhe disa të tjera u shfaqën në një ekran gjatë një tubimi të madh ushtarak në Kore të Veriut.

Këto u shfaqën si foto të liderit kur ai ishte i ri, por askush nuk e di nëse janë vërtetë të tijat.

Ai i zgjedh vajzat për një grup lokal të popit

Ka muzikë pop në Kore të Veriut, por nuk është e njëjtë me atë që ne e njohim.

Për shembull, në vend të muzikantëve me flokë të gjata që zakonisht këngëtarët i kanë në bendet e tyre, bendet e Koresë së Veriut kanë orkestra ushtarake.

Në spote, ata duhet të tregojnë mirë se si jetojnë njerëzit në Kore të Veriut.

Një nga bendet më të famshme të vajzave në Kore të Veriut është “Moranbong”.

Thuhet se vetë lideri i zgjodhi ato për bendin.

Ai ka disa tituj të ndryshëm

Natyrisht, “Lideri Kryesor i Republikës Popullore Demokratike të Koresë, Udhëheqësi i Partisë, dhe Popullit” janë titujt e tij që njihen, por ka edhe disa të tjerë. Si:

“Fillimi i Ri”, “Shoku i Shkëlqyer”, “Gjeniu”, “Marshalli i Koresë së Veriut”.

Përveç kësaj, shkruan albeu.com, ky njeri është i diplomuar në fizikë në Universitetin e Kim II-sung dhe në ekonomi në një universitet privat në Malajzi.

Ai u shkollua në Zvicër duke përdorur një emër tjetër

Në një shkollë shumë prestigjioze afër Bernit, Zvicër, ishte një nxënës nga Koreja e Veriut nga viti 1998 deri më 2000.

Ai ishte regjistruar si anëtar i ambasadës.

Ai nuk tregoi kurrë se si ishte emri i tij i vërtetë.

Është e vështirë të thuhet nëse ai ishte me të vërtetë lideri i Koresë së Veriut vetëm duke e shikuar në këtë foto.

Por njerëzit që mësuan me të janë absolutisht të sigurt se ai ishte vetë Kim Jong-un. Ata e kujtojnë atë si njeri qesharak dhe se ishte më i interesuar në sport sesa në politikë.

Dhe nuk ishte nxënës i mirë.

Ai e adhuron basketbollin dhe është shok me Dennis Rodman

Të njëjtit shokë të klasës thonë se në rininë e tij, Kim Jong-un e vizatonte yllin e basketbollit Michael Jordan. Dhe është e vërtetë se ai e adhuron basketbollin.

Më 2013, ai madje u takua me Dennis Rodman dhe ia tregoi atij ishullin e tij privat. Pavarësisht dallimeve të mëdha mes këtyre dy njerëzve, ata u bënë shokë.

Dennis thotë: “Ndoshta ai është psikopat, por nuk e kam vërejtur fare”.

Ai buzëqeshë dhe qeshë në çdo foto

Shikoni disa foto të politikanit që frikëson shumë shtete.

Mund të duket pak e çuditshme që lideri i një vendi kaq serioz të buzëqeshë kaq shumë, por kjo bëhet për një arsye.

Kim Jong-un duhet t’ia demonstrojë popullit se ai është personifikimi i lumturisë.

Ai ka një stil flokësh “hipi”

Është qesharake, por stili i tij i flokëve nuk është i çuditshëm.

Në fakt, ky është thjeshtë një stil flokësh ushtarak.

Mund ta shihni një stil të tillë edhe te Brad Pitt në filmin Fury dhe miliona hipsterë nëpër botë.

Madje, thuhet se ai nuk iu beson berberëve dhe i pretë flokët vetë.

Ai s’ka nevojë të shkojë në banjo

Të paktën, kjo është ajo çfarë njerëzit në Kore të Veriut besojnë.

E njëjta mund të thuhet edhe për babain e tij, Kim Jong-il

Nëse Kim Jong-un do të humbte peshë, do të dukej kështu

Artikulli paraprakGurët në veshka, ushqimet që nuk duhet t`i hani
Artikulli tjetërME BIÇIKLETA PËR NË HAXH, AVENTURA E DY DJEMVE NGA TETOVA (VIDEO)