Ballina Bota Papa Françesku dënon “indiferencën vrastare” të konfliktit në Lindjen e Mesme

Papa Françesku dënon “indiferencën vrastare” të konfliktit në Lindjen e Mesme

Papa Françesku udhëhoqi një samit të liderëve të krishterë të shtunën për të promovuar paqen në Lindjen e Mesme, dhe theksoi se ndërtimi i mureve, territoret okupuara dhe fanatizmi fetar nuk do të zgjidhnin konfliktet në rajon.

Françesku gjithashtu përsëriti qëndrimin e tij se “status quo” e qytetit të kontestuar të Jeruzalemit duhet të respektohet dhe mbështeti një zgjidhje dy shtetesh ndaj mosmarrëveshjes izraelito-palestineze.

Papa thirri samitin në qytetin jugor italian të Barit, që për shekuj ka qenë një portë për Lindjen e Mesme dhe shtëpinë e relikeve të Shën Nikollës, një figurë e nderuar në të dy degët perëndimore dhe lindore të krishterimit.

Çarmatosjet që ruhen nga muret dhe shfaqjet e pushtetit nuk do të çojnë në paqe, por vetëm dëshira konkrete për të dëgjuar dhe për t’u angazhuar në dialog do të bëjë një gjë të tillë“, tha ai në fjalimin e tij të dytë të ditës, pas një takimi privat midis udhëheqësve fetarë.

Le t’i jepet fund atyre që përfitojnë nga vuajtjet e shumë vetave. Nuk ka shumë territore duke zënë dhe duke i ndarë njerëzit larg njeri tjetrit“, tha ai.

Izraeli thotë se barriera e tij në Bregun Perëndimor është ndërtuar si një goditje kundër sulmeve palestineze, ndërsa palestinezët thonë se ky është një okupim i tokës dhe mund t’u mohojnë atyre një shtet.

Françesku tha se çdo komunitet në Lindjen e Mesme duhet të mbrohet, “jo thjesht nga shumica”.

Ai gjithashtu dënoi ekstremizmin fetar, duke thënë se shumë konflikte në rajon ishin të forta nga “format e fundamentalizmit dhe fanatizmit që, nën maskën e fesë, kanë përdhosur emrin e Perëndisë, që është paqja dhe përndjekur fqinjët nga tokat e tyre”.

Papa denoncoi “vuajtjet e tmerrshme”, veçanërisht të fëmijëve, në Siri, ku lufta shtatëvjeçare ka vrarë mijëra njerëz dhe çrrënjosur rreth 11 milionë të tjerë, duke përfshirë 6 milionë banorë jashtë vendit si refugjatë. (TemA TV)

Artikulli paraprakKivi shqiptar, risia e kultivimit të pemës së “milionerëve”
Artikulli tjetërKina akuzon SHBA: Keni nisur luftën ekonomike më të madhe në histori