Ballina Bota Provokimi i Trump: Rusia do të ndihmojë demokratët në zgjedhje

Provokimi i Trump: Rusia do të ndihmojë demokratët në zgjedhje

Deklaratat debatndjellëse të Donald Trumpit nuk kanë të sosur.Presidenti amerikan shkroi në “Twitter” se Rusia “do të përpiqet shumë për të ndihmuar demokratët” në zgjedhjet e nëntorit për Kongresin, kundër kandidatëve republikanë të favorizuar prej tij.

Duke u përpjekur të tregojë se ai vetë ka qenë shumë i ashpër kundër Moskës, shefi i Shtëpisë së Bardhë u shpreh “shumë i shqetësuar se rusët do të luftojnë fort për të ndikuar në zgjedhjet e ardhshme”.

Trump shkruante se bazuar në faktin që asnjë President nuk ka qenë më i ashpër ndaj Rusisë se ai, “kjo e fundit do të luftojë shumë në favor të demokratëve. Ata në asnjë mënyrë nuk e duan Trumpin!”.

Deklaratat e tij se Moska do të favorizonte demokratët në zgjedhjet e 6 nëntorit për Kongresin, bien në kundërshtim me përfundimet e komunitetit të zbulimit amerikan se Rusia ndërhyri në zgjedhjet presidenciale të 2016-s për të ndihmuar pikërisht kandidatin republikan të fitonte Shtëpinë e Bardhë.

Në samitin e javës së shkuar në Helsinki me Vladimir Putin, Presidenti Trump duket se mbështeti mohimin e udhëheqësit rus që Rusia kishte ndërhyrë në zgjedhje dhe ia kundërvuri deklaratën e Putinit përfundimeve të zbulimit amerikan që thotë se Moska kishte ndërhyrë.

Por pasi mbërriti në Uashington, ai e ktheu sërish pllakën e tha se mbështeste zyrtarët e tij të inteligjencës dhe përfundimin e tyre, shpesh duke i shtuar kësaj deklaratën e tij të zakonshme se fushata e tij nuk bashkëpunoi në mënyrë të fshehtë me rusët dhe se ndërhyrja ruse nuk pati efekt në rezultatin e zgjedhjeve./Tch/

Artikulli paraprakParashikimi i motit
Artikulli tjetërPakoja e ligjeve e takimit të liderëve, me shumë gjasë sot kalojnë në Kuvend