Ballina Bota Rikthehet nga ekzili. Atentat zv.presidentit në aeroport, 11 të vdekur

Rikthehet nga ekzili. Atentat zv.presidentit në aeroport, 11 të vdekur

Një shpërthim kamikaz me bombë ka tronditur sot aeroportin e Kabulit. Shpërthimi vetëvrasës ka ndodhur pak pasi zëvendëspresidenti afgan Abdul Rashid Dostum u kthye nga ekzili. Ministria e brendshme afgane njoftoi se 11 vetë u vranë në sheshin ku i “plotfuqishmi” Gen Dostum sapo kishte kaluar, por fatmirësisht ai doli i paprekur nga atentati.

Zëvendëspresidenti me etni uzbekistaneze, njëkohësisht ish-kryekomandant lufte u prit nga qindra mbështetës në atdhe. Ai prej një viti ndodhej në Turqi, ku u vendos pasi akuzohej në Afganistan për urdhërimin e njerëzve të tij për rrëmbimin dhe përdhunimin e një rivali politik, akuza të cila ai mohoi.

Hashmat Estankzai, i policisë së Kabulit, i tha BBC-së se një sulmues vetëvrasës kishte shpërthyer eksplozivin e tij jashtë portës së aeroportit. Ai tha se së paku 14 vetë u plagosën nga shpërthimi.

Disa raporte thanë se eskorta e Gjeneral Dostum ishte duke u nisur pasi u dëgjua shpërthimi. Ai ishte në një automjet të blinduar. Pamjet televizive treguan se Dostum ka përshëndetur përkrahësit në zyrën e tij jo shumë kohë pas shpërthimit.

“Rilindja” e gjeneralit Dostum u parapri nga trazirat në bazën e tij në Afganistanin verior, pasi mbështetësit kërkuan kthimin e tij dhe lirimin e një udhëheqësi të milicisë. Analistët besojnë se presidenti Ashraf Ghani ka sanksionuar kthimin e Gjeneral Dostum në përpjekje për të fituar mbështetjen përpara zgjedhjeve presidenciale vitin e ardhshëm.

Gjenerali Dostum ndihmoi SHBA-të të rrëzojnë talebanët në vitin 2001, por është fajësuar për disa nga mizoritë më të këqija në luftën civile të gjatë të vendit. Ai u bashkua me qeverinë e unitetit kombëtar në vitin 2014. Ahmad Eshchi, një ish-aleat, tha se kishte pësuar ditë rrahjeje të rënda dhe abuzime seksuale në komandën e Gjeneral Dostum. Ai tha se zv/presidenti dhe 10 njerëz të tjerë e sulmuan atë, ndërsa ai u mbajt me forcë në rezidencën e Gen Dostum në nëntor 2016.

Ish-kryekomandanti mohon pretendimet dhe ka thënë se Eshchi u arrestua nga shërbimi i inteligjencës në Afganistan. Zëdhënësi i Gjeneral Dostum tha se ai shkoi në Turqi thjesht për një kontroll mjekësor.

@tn.lajmelokale
@tetovanews