Ballina Bota Rusia ankohet: “Maqedoninë po e fusin me forcë në NATO”

Rusia ankohet: “Maqedoninë po e fusin me forcë në NATO”

Ministria e Jashtme e Rusisë u ankua të enjten se Maqedonia ishte duke u tërhequr me forcë në aleancën ushtarake të NATO-s, duke thënë se këto masa thelluan ndarjet dhe tensionet në Europë.

Udhëheqësit e NATO-s ranë dakord të mërkurën që të ftojnë Maqedoninë që të fillojë bisedimet e pranimit për t’u bashkuar me aleancën Perëndimore, duke zgjeruar shtrirjen e saj në Ballkan, në kundërshtim me Rusinë, pas një marrëveshjeje të rëndësishme me Greqinë mbi emrin e republikës ish-Jugosllave.

“Tërheqja në NATO me forcë e Maqedonisë vetëm konfirmon se politika e” dyerve të hapura “është bërë një synim në vetvete dhe një mjet për të fituar kontrollin e territorit gjeopolitik”, ka thënë Ministria e Jashtme në një deklaratë.

Artikulli paraprakFrancë-Kroaci, përcaktohet gjyqtari i finales
Artikulli tjetërPogba kalon presionin e finales nga ana e kroatëve