Ballina Aktualitet Kosovë Sekretari amerikan i mbrojtjes për herë të parë viziton Kosovën

Sekretari amerikan i mbrojtjes për herë të parë viziton Kosovën

Pas përfundimit të Samitit të NATO-së në Bruksel, Sekretari amerikan i mbrojtjes, James Mattis do të udhëtojë nesër në Zagreb për të takuar përfaqësuesit e shteteve të Ballkanit Perëndimor në kuadër të takimit të Kartës së Adriatikut me SHBA.

Pas ftesës së NATO-së për të nisur negociatat me Maqedoninë, SHBA-ja dëshiron të jap një mesazh të posaçëm përkrahës për vendet e Ballkanit.Sipas komunikatës së Departamentit të Shtetit, vizita e Sekretarit Mattis është e para në rajon dhe do të takohet me ministrat e mbrojtjes së shteteve Kroaci, Shqipëri, Maqedoni, Mali i Zi, Kosovë, Bosnjë dhe Serbi.

Artikulli paraprakMickovski: S’ka datë për në BE dhe ftesë të pakushtëzuar për në NATO
Artikulli tjetërBDI: PARTITË TË FINANCOHEN NGA BUXHETI