Ballina Aktualitet Rajoni Shqiptarët në mbrojtje të kishës katolike në Mal të Zi, mitropoliti malazez...

Shqiptarët në mbrojtje të kishës katolike në Mal të Zi, mitropoliti malazez i largon me polici (VIDEO)

Shasi është një vendibanim në Anën e Malit të Komunës së Ulqinit. Njihet si një qytet mesjetar, por tani i pabanuar dhe një ndër qytetet “ e vdekura” më atraktike.

Është i njohur për numrin e madh të kishave katolike shqiptare të ndërtuara në mesjetë.

Te mbetjet e njërën prej këtyre kishave, mitropoliti malazez Amfilohije kishte planifikuar një meshë këtë të dielë, shkruan GazetaMetro.net

Në një video të publikuar nga mediat shqiptare në Mal të Zi, shihet se banorët lokalë me në krye politikanin Haxhi Sulejmani, derisa përpiqen të ndalin ‘ekspeditën’ e Amfilohije.

Por, pas intervenimit të shqiptarë si krypeshkopi së bashku me përcjellësit e tij dhe mbi 100 besimtarë.

Msohet se bëhet vendi ku është mbajtur mesha ëshët kishë katolike shqiptare.

Në video dëgjohet njëri prej shqiptarëve duke thënë se ne jemi këtu mbi 2 mijë vjet, ndërsa njëri prej malazezëve ortodoks ia kthen duke i thënë se ju keni pranuar fenë islame.

Sidoqoftë, mesha është mbajtur ashtu siç kishte parashikuar mitrpoliti Amfilohije. /gazetametro.net

@tetovanews