Ballina Bota Krisja Merkel-Trump s’vlen, SHBA dërgojnë 1500 trupa shtesë në Gjermani

Krisja Merkel-Trump s’vlen, SHBA dërgojnë 1500 trupa shtesë në Gjermani

Ushtria amerikane do të dërgojë 1500 trupa shtesë në Gjermani pavarësisht thirrjeve të Trump për aleatët ‘të paguajnë më shumë’

Ushtria amerikane do të forcojë më tej numrin e trupave që ka vendosur në Evropë me 1.500 të tjera, pavarësisht ankesave të përsëritura nga Presidenti Trump se aleatët e NATO-s nuk po shpenzojnë sa duhet për të mbrojtur kontinentin.

Ushtria e ShBA-ve tha se trupat do të vendosen në Gjermani deri në shtator 2020, duke e quajtur këtë një “shfaqje të angazhimit të vazhdueshëm ndaj NATO-s dhe vendosmërisë tonë kolektive për të mbështetur sigurinë evropiane”, thotë AFP duke cituar një deklaratë nga shërbimi.

Trupat shtesë do t’i shtohen 33,000 trupave amerikane që tashmë janë të bazuara në Europë.

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula von der Leyen, e quajti vendosjen e re “një shenjë mirëseardhjeje të vitalitetit të marrëdhënieve transatlantike” dhe “një angazhim për sigurinë e përbashkët”, në një kohë kur marrëdhëniet midis Berlinit dhe Uashingtonit kanë qenë në nivelin më të ulët në dekada.

Ambasadori i SHBA në Gjermani Richard Grenell, ndërkohë përshëndeti shtimin e trupave si dëshmi të “premtimit të Presidentit Trump për rritjen e aftësive mbrojtëse të SHBA” dhe angazhimin e amerikanëve për “forcimin e aleancës transatlantike”. Megjithatë, njoftimi vjen në mes të muajve të një bisede të ashpër nga Trump, i cili ka kohë që ka thënë se aleatët po largohen nga përgjegjësia financiare për NATO-n.

Përpara një samiti të trazuar të NATO-s në korrik, Trump goditi drejtpërdrejtë aleatët, Gjermaninë në veçanti, për mos akordimin e 2 përqind të PBB-së së dakorduar drejt shpenzimeve të mbrojtjes.

Gjermania, ekonomia më e madhe e Evropës, shpenzon vetëm 1.2 përqind të PBB-së së saj për mbrojtjen, pavarësisht nga një marrëveshje e vitit 2014 nga anëtarët e NATO-s se ata do të punonin drejt rritjes në të paktën 2 përqind, teksa SHBA shpenzon 3.5 për qind.

Gjatë një tubimi në Amerikën e Madhe (MAGA) në Montana para takimit, Trump tregoi se si SHBA po paguan shumë për “mbrojtjen” e Evropës, duke u ankuar se “ne jemi idiotë që paguajnë për gjithë BE-në, kur ata na vrasin në tregti”.