Ballina Bota Franca kërkon studentë të huaj, shton programet e studimit në gjuhën angleze

Franca kërkon studentë të huaj, shton programet e studimit në gjuhën angleze

Franca dëshiron të rrisë numrin e studentëve të huaj në universitetet e saj gjatë dekadës së ardhshme, me më shumë se gjysmën e shifrës aktuale dhe do të ofrojë më shumë programe studimi në gjuhën angleze për t’i tërhequr ata.

Kryeministri Edouard Philippe, duke njoftuar planin të hënën, tha se rritja e numrit të të huajve që studiojnë në vend, do të ndihmonte në ndërtimin e ndikimit francez jashtë shtetit.

Në shtëpi të universiteteve shekullore si Sorbonne në Paris dhe disa shkolla kryesore të biznesit, Franca është destinacioni më i lartë në botë i jo-anglishtfolës, por renditet pas Shteteve të Bashkuara, Britanisë dhe Australisë.

Numri i studentëve të huaj në universitetet franceze ra me 8.5 përqind gjatë viteve 2011-2016 dhe vendi ka parë rritje të konkurrencës nga Gjermania, Rusia, Kanadaja dhe Kina, tha zyra e kryeministrit.

“Shumë vende tashmë po ndërtojnë strategji tërheqëse globale, që lidhin studime, tregun e punës, turizmin, që shpjegon ndikimin e Azisë ose monarkitë në Gjirin Persik,” tha Philippe në një fjalim që shpalosi strategjinë. “Në këtë fushë, ashtu si në ato të tjera ekonomike, balanca e fuqisë botërore po zhvendoset. Kjo është arsyeja pse ne duhet të mirëpresim më shumë studentë të huaj”.

Sipas planit, Franca do të thjeshtojë rregulloret për vizë studentore, por do të rrisë gjithashtu tarifat e shkollimit për studentët jashtë zonës ekonomike evropiane, në mënyrë që të jetë në gjendje të ofrojë lehtësi më të mira. Megjithatë, tarifat do të jenë akoma shumë më të ulëta se në Britani dhe vendet e tjera fqinje.

Artikulli paraprakMagjia që vjen nga një limon i prerë, ja përfitimet që merrni prej tij dhe pa e ngrënë
Artikulli tjetërGruevski përfiton nga azili hungarez për fëmijë pa shoqërimin e prindërve…(VIDEO)