Ballina Sport Nuk ka më mëdyshje! Champions do të vë në zbatim teknologjinë e...

Nuk ka më mëdyshje! Champions do të vë në zbatim teknologjinë e fundit

Ishte parashikuar që VAR-i të përdorej në turneun më të rëndësishëm për klube në Europë vetëm në sezonin 2019-20, por gabimi i gjyqtarit Viktor Kassai në ndeshjen Manchester City-Shakhtar Donetsk duke i dhuruar një penallti skandaloze “qytetarëve” pas simulimit të Sterling ka bërë që UEFA të marrë këtë vendim.

Ka qenë presidenti i ECA-së, Andrea Agnelli dha i UEFA-s, Aleksander Ceferin që në një takim të para pak kohëve kishin deklaruar se VAR-i do të përdoret sezonin tjetër, por pas shumë diskutimeve vendimi u ndryshua. Përdorimi i VAR-it nuk do të hyjë në fuqi vetëm për kompeticionin e madh të Champions League, por dhe për të rinjtë që garojnë në UEFA Youth League.

Përdorimi i teknologjisë do të ndihmojë gjyqtarët që të shmangin gabimet dhe t’u japin ekipeve atë që meritojnë. Përdorimi i VAR-it ka mbështetësit dhe kundërshtarët e tij. Në ligat që po përdoret ka rezultuar efikas, përjashtim bën Italia që ka shumë polemika. Seria A është “e mallkuar” të mos gjejë kurrë paqe me gjyqtarët!

Artikulli paraprakBernd Fischer: Shqiptarët kanë shumë gjëra për t’i mësuar Europës
Artikulli tjetërSi t’i përgatisni flokët për fillimin e dimrit