Ballina Bota Çfarë e bën Gjermaninë ndryshe nga Zvicra?

Çfarë e bën Gjermaninë ndryshe nga Zvicra?

David Schaffner, 25 vjeçar la Zvicrën pas romancës së tij me një vajzë dhe u vendos në Gjermani.

David tregon se nuk ishte thjeshtë dashuria e tij e jetës që bëri atë të linte Zvicrën, por ai përjetoi një lidhje tjetër me Gjermaninë.

Ai tregon në një intervistë për Swissinfo.ch për jetën e tij, përcjell Albinfo.ch.

“Për dashuri. U largova nga Zvicra në vitin 2016 për të dashurën time, e cila tani është gruaja ime. Nuk po planifikoj të kthehem (në Zvicër(, por unë gjithashtu nuk do ta përjashtoja si mundësi”, tha David.

Tutje ai tregon se si shkon puna e tij.

“Unë punoj në industrinë ushqimore, në marketing. Ne jemi te specializuar ne “paketimin e etiketave private” per çaj dhe perime organike dhe kane klient te madh dhe te vogel ne Evropen Qendrore. Sektori organik po rritet dhe po ndryshon vazhdimisht. Është një punë shumë interesante dhe e larmishme. Kam marrë këtë punë në mënyrë tradicionale, duke aplikuar në një shpallje. Krahas punës sime, po studioj administratën e biznesit. Orari im është mjaft i plotë, por është mirë të kemi një sfidë”, tregon ai, shkruan Swissinfo, përcjell Albinfo.ch.

Si jeton David?

“Jetoj në një qytet të vogël në veri të Hesse, afër kufirit me Saksoninë e Ulët dhe Thuringia. Jeta këtu është shumë e qetë, dhe kështu më pëlqen. Kuzhina gjermane nuk është aq shumë e ndryshme nga kuzhina zvicerane. Ne rrallë shkojmë jashtë për të ngrënë si gruaja ime dhe unë si të gatuajmë dhe përpiqemi të blejmë produkte të shëndetshme rajonale”, thotë David.

Çka e tërheq David në Gjermani më shumë se në Zvicër.

“Gjermania është më e larmishme sa i përket artit dhe kulturës. Mundësitë e shkollimit janë shumë të larta dhe kushtojnë shumë pak krahasuar me Zvicrën. Përveç kësaj, ka disa përfitime në BE, të tilla si kostot e roamingut në telefon celular dhe kostot e kursit të këmbimit brenda BE-së. Dy dallime të mëdha që vijnë në mendje janë mënyra e hapur dhe e drejtpërdrejtë e gjermanëve dhe se mund të vozisni aq shpejt sa të doni në autostradë”, thotë ai.

Cilat janë pikëpamjet e David për Zvicrën.

“Nga një distancë, Zvicra duket shumë e vogël, dhe megjithatë ajo është gjithandej në jetën time. Unë ndjek lajmin dhe rezultatet e sportit, flas me miqtë dhe familjen në telefon dhe këtu në Gjermani, unë i përkas një klubi zviceran”, thotë ai.

Sa është integruar David në Gjermani.

“Në fillim nuk ishte e lehtë, pasi kisha për të ndërtuar një komunitet të ri shoqëror. Lëvizja jashtë vendit do të thotë të braktisësh familjen dhe miqtë. Kjo nuk ishte e lehtë, dhe nganjëherë edhe sot ka momente kur është e vështirë. Por tani ndihem mirë i integruar. Përmes punës sime, aktivitetet e universitetit dhe të klubit i kam bërë kontaktet relativisht shpejt. Një marrëdhënie e ngrohtë dhe e hapur me familjen e gruas sime ka kontribuar shumë në procesin e suksesshëm të integrimit”, tha ai.

Sa është ambientuar me kulturën gjermane David.

“Unë e di shumë mirë me njerëzit dhe kulturën këtu. Ndoshta kjo është për shkak se e kam njohur bashkëshorten time për tetë vjet dhe natyrisht që kam ardhur në Gjermani rregullisht para vitit 2016. Për më tepër, ne zviceranët njihen shumë të adaptueshëm”, tregon tutje David.

A merr pjesë David në në zgjedhjet dhe referendumet e Zvicrës?

“Po, votoj me votim elektronik në zgjedhje dhe referendume. Ne Zvicrën kemi privilegjin e një zëri në proceset politike. Kështu që unë e konsideroj të rëndësishme ta shfrytëzoj sa më shumë këtë mundësi. Si emigrant zviceran, disa referendume kanë një ndikim të tërthortë tek unë. Në raste të tilla, konsultohem me njerëz që janë prekur drejtpërdrejt nga një referendum”, tregon ai

Artikulli paraprakKjo është përditshmëria në fshatin Pallaticë (FOTO)
Artikulli tjetërPedagogia e Kimisë që ushqen qentë e rrugëve prej 20 vitesh