Ballina Bota Gjendja emocionale e pilotit çoi në botën tjetër 51 persona

Gjendja emocionale e pilotit çoi në botën tjetër 51 persona

Piloti i një aeroplani që u përplas në Nepal marsin e vitit të kaluar ka pasur gjendje të rënduar emocionale.

Avioni me 71 persona në bord, që po udhëtonte nga Daka në Bangladesh, shpërtheu në flakë pasi u rrëzua në Katmandu, duke u marrë jetën 51 njerëz.

Fillimisht mendohet se shkak i aksidentit të rëndë ishte komunikimi i dobët me kontrollin e trafikut ajror.

Por hetuesit thanë se piloti i bërtiste anëtarëve të ekuipazhit, madje edhe piu duhan gjatë kohës që ishte në kabinë për shkak të stresit.

Komisioni i Hetimeve të Aksidentit të Nepalit tha në raportin e tij se kapiteni i fluturimit BS211 të SHBA-Bangla Airlines ishte shumë i shqetësuar dhe i stresuar sepse një kolege, e cila nuk ishte në aeroplan kishte vënë në dyshim reputacionin e tij si instruktor fluturimi.

52-vjeçari u përjashtua nga Forcat Ajrore të Bangladeshit në vitin 1993 për shkak të depresionit, thuhet në raport, por më vonë u deklarua i aftë për të fluturuar avionët civilë.

Hetuesit treguan se gjuha apo toni i përdorur nga piloti treguan se ai ishte i shqetësuar dhe kishte nivele të larta stresi.

Artikulli paraprakZekiri kundër Likës, Osmanit, Angjushevit, Shekerinskës dhe Spasovskit
Artikulli tjetërUniversiteti i Zürich-ut i jep tetovares çmimin vjetor për hulumtimin më të mirë shkencor