Ballina Bota Kina i tregon forcën SHBA-ve (VIDEO)

Kina i tregon forcën SHBA-ve (VIDEO)

Kina ka zbuluar një raketë balistike të re të ndërmjetme, për të cilën pretendon se mund të godasë territorin e SHBA-ve në Guam ose anijet e saj luftarake në det.

Demonstrimi i forcës kineze vjen në një kohë që të dy vendet kanë shënuar përplasje të reja sa i përket çështjes së Vietnamit.

Qeveria kineze e zbuloi raketën e re balistike “Dongfeng-26” në televizionin shtetëror të dielën, ndërsa raketa ishte parë më parë në një paradë ushtarake në Pekin më 2015 dhe ka qenë zyrtarisht në shërbim që nga prilli i kaluar, por ende nuk është parë në veprim.

Me një distancë prej 3,000km deri në 5,741km, raketa do të ishte e aftë të sulmonte objektiva në territorin e Guamit, ku veprojnë forcat e Shteteve të Bashkuara, ose avionët amerikanë në Oqeanin Paqësor dhe në Detin e Kinës Jugore. Dongfeng-26 mund të pushohet nga një transportues i lëvizshëm dhe mund të mbajë një bërthamë bërthamore ose konvencionale me peshë 1,200 kg-1,800 kg.

Ndërkohë që Pentagoni ka gjasa të ketë grumbulluar informacion për raketën për disa vite me radhë, videoja zbulon “një përpjekje për të përforcuar nocionin që PLA ka aftësinë të godasë transportuesit amerikanë dhe të shkaktojë dëme të mëdha te forcat amerikane”, tha studiuesi i Kinës, Adam Ni për SCMP.

“Stërvitjet e fundit janë vetëm një sinjal tjetër për Shtetet e Bashkuara rreth mbizotërimit të eskalimit, duke përfshirë ndërhyrjen ushtarake në mbështetje të Tajvanit kundër Kinës. Ne do të shohim më shumë nga këto stërvitje nëse marrëdhëniet dypalëshe përkeqësohen”, theksoi Ni.

Lirimi i videove të Dongfeng-26 në Pekin ka të ngjarë të jetë një përgjigje ndaj SHBA-ve që kaluan me dy anije përmes ngushticës së Tajvanit të enjten. Sipas politikës së saj “Një Kinë”, Pekini e konsideron Tajvanin një pjesë të kontinentit dhe presidenti kinez Xi Jinping u zotua të bashkonte Tajvanin me çdo mjet të nevojshëm më parë këtë muaj.

“Ne nuk premtojmë të heqim dorë nga përdorimi i forcës dhe të rezervojmë mundësinë për të përdorur të gjitha masat e nevojshme”, tha ai dy muaj më parë, teksa ftonte ushtarët të vëzhgonin Detin e Kinës Jugore për të bërë “përgatitje për luftë kundër një lufte”.

Stërvitjet vijnë në një kohë kur Kina kërkon të mbizotërojë dominimin e saj në rajon. Buxheti ushtarak i botuar i Kinës në vitin 2018 ishte 175 miliardë dollarë, nga 151 miliardë dollarë në vitin 2017. Disa analistë thonë se këto shifra janë nën-raportuar dhe se Pekini shpenzon mbi 200 miliardë dollarë në vit për ushtrinë e saj.

Ndërsa shpenzimet e saj rriten, Kina ka forcuar militarizimin e saj në Detin e Kinës Jugore, një nga rrugët ujore më të diskutueshme në botë. SHBA ka reaguar me anije luftarake që kalojnë pranë ishujve kineze, në një përpjekje për të “sfiduar pretendimet e tepruara detare”.

Ministria e Jashtme kineze i ka quajtur operacionet e “lirisë së lundrimit” të SHBA-ve një “provokim”.

Artikulli paraprakKosova “trazon” Ballkanin, Vuçiç shkon në mars në Shqipëri
Artikulli tjetërDel para togave të zeza shqiptari që vodhi mbi 300 mijë Euro bizhuteri