Ballina Bota VIDEO/ Temperatura mbi -50 gradë godasin Amerikën, mbi 100 milionë njerëz përgatiten...

VIDEO/ Temperatura mbi -50 gradë godasin Amerikën, mbi 100 milionë njerëz përgatiten për motin ekstrem

Një pjesë e madhe e veriut të SHBA-së është përfshirë sot nga një valë të ftohti historik me reshje dëbore dhe temperatura polare që mund të arijnë deri në -53 gradë celsius që kanë shkaktuar trazira në trafikun ajror dhe në administratë.

Rreth 110 milionë njerëz në të gjithë SHBA janë duke u përballur me ngricat më vdekjeprurëse në të paktën dy dekada e fundit.

Dy të tretat e vendit do të jenë një “kuti akulli i ngrirë” nga e marta vonë, ndërsa temperaturat rekorde shtrihen nga Dakota përmes Maine ndërsa parashikuesit e motit paralajmërojnë një ngricë që mund të jetë kërcënuese për jetën.

Një gjendje e jashtëzakonshme është shpallur në shtetet Midwestern të Wisconsin, Michigan dhe Illinois, si dhe në shtetet më të zakonshme jugore të Alabama dhe Misisipi.

“Alarmi për të ftohtin e madh është dhënë që prej të hënës në shumë shtete të Miduestit, nga Dakota e Veriut deri në Ohajo, që pritet të përballet me temperaturat më të ulëta që prej 20 viteve”, sipas kanalit meteorologjik “Weather Channel”.

Ngrica që vjen nga veriperëndimi pritet të arrijë bregun lindor të vendit në fund të javës.

Edhe presidenti Donald Trump ka lajmëruar popullsinë nga profili i tij në “Twitter” që dje në mbrëmje.

“Në rajonin e bukur të Miduestit, temperatura arrijne -51 gradë Celsius, më të ftohtat të regjistruara ndonjëherë”, shkruan ai.

Trump ka pyetur nëse njerëzit janë përgjegjës për ndryshimet klimatike.

“Çfarë dreqin po ndodh me ngrohjen globale?” tha ai. “Ju lutemi të ktheheni shpejt, ne kemi nevojë për ju!”.

Por një nga agjencitë meteorologjike të qeverisë amerikane, Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike, postuan atë që u interpretua gjerësisht si një kundërshtim ndaj presidentit.

Parashikuesit e atribuojnë këtë goditje të ftohtë me një ngrohje të papritur mbi Polin e Veriut, të shkaktuar nga një shpërthim ajri i nxehtë nga Maroku muajin e kaluar.

Ky sistem moti ndau vorbullën polare dhe bëri që ajo të shkonte në jug, tha agjencia e lajmeve AP, Judah Cohen, një ekspert i stuhisë dimërore për Studimin e Mjedisit Atmosferik.

Shkencëtarët kryesorë në botë kanë thënë se ndryshimet klimatike janë kryesisht të shkaktuara nga njeriu dhe mund të çojnë në dimra më të ashpra.(TemA TV)

VIDEO+FOTO

Artikulli paraprak“Pistoleta” Piatek heq qafe Napolin, Milani fluturon në gjysmëfinale
Artikulli tjetërBashkim familjar në Itali? Duhet ta keni rrogën 8 mijë e 900 euro