Ballina Bota Frike nga ushtria e tij, Maduro nis arrestimet

Frike nga ushtria e tij, Maduro nis arrestimet

Nicolas Maduro ka nisur gjuetinë e shtrigave brenda forcave të armatosura venezueliane në ditët e fundit, duke arrestuar gati një duzinë policësh dhe duke urdhëruar policinë sekrete që të monitorojë cilindo në kontakt me dezertorët dhe personelin ushtarak të shkarkua. Mes oficerëve të arrestuar janë anëtarë të Casa Militar, njësi që bazohet në pallatin presidencial të Miraflores që është përgjegjës për ruajtjen e Maduro-s.

“Personat e ndaluar janë dërguar përpara një gjykate ushtarake”, tha gjenerali në pension, Antonio Rivero, i cili qëndron në kontakt me oficerët e shërbimit aktiv nga shtëpia e tij në Miami.

“Ky grup përbëhet nga rreth 20 njerëz të arrestuar, shumica janë oficerë të rangut të ulët, por përfshijnë një kolonel nëntokësor dhe një numër të oficerëve të paautorizuar”, shtoi, Rivero. Rreth 27 anëtarë të Gardës Kombëtare u arrestuan në janar pas rebelimit dhe postimit të videos në mediat sociale duke shprehur pakënaqësinë e tyre me urinë dhe vështirësitë ekonomike që shoqëria venezueliane vuan nën Maduro.

Arrestimet e reja gjithashtu vijnë mes një serie deklaratash të lëshuara nga oficerë në pension dhe në detyrë aktive, në Venezuelë dhe jashtë vendit, duke hedhur poshtë presidencën e Maduro si të paligjshëm.

Artikulli paraprakI moshuari djeg veten me benzinë, flasin familjarët
Artikulli tjetërAlbin Kurti: Po, unë do të jem kryeministri i ardhëm i Kosovës! (VIDEO)