Ballina Bota Përfundon afati 8-ditor në Venezuelë: Europa njeh liderin e opozitës si president

Përfundon afati 8-ditor në Venezuelë: Europa njeh liderin e opozitës si president

Nëntë vende europiane u bashkuan me Shtetet e Bashkuara në njohjen e kreut të opozitës Juan Guaido si presidentin e përkohshëm të Venezuelës.

Kjo, duke rritur një përballje globale mbi sundimin socialist të Nicolas Maduro. Vendimi i koordinuar i Francës, Spanjës, Gjermanisë, Britanisë, Portugalisë, Suedisë dhe Hollandës erdhi pas skadimit të një ultimatumi tetë-ditor për Maduro që të mbante zgjedhje të reja.

Udhëheqësi i Venezuelës, i akuzuar për drejtimin e kombit të OPEC-ut prej 30 milionë banorësh si një diktaturë dhe shkatërrimin e ekonomisë së vendit, i ka sfiduar ata dhe tha se sundimtarët europianë po ndjekin në mënyrë konsekuente presidentin Donald Trump.

Guaido, i cili kryeson Asamblenë Kombëtare, e deklaroi veten si lider mbrojtës në një lëvizje që ndau fuqitë ndërkombëtare dhe protestat e venezuelaseve në rrugë.

Artikulli paraprakANALIZA: “Si po e mban nën kontroll Trumpin një grup kriminal i lidhur me Rusinë”
Artikulli tjetërNa hëngshin atë që s’thuhet!