Ballina Bota Trump: Ndërhyrja e ushtrisë në Venezuelë është një opsion

Trump: Ndërhyrja e ushtrisë në Venezuelë është një opsion

Opsioni i dërgimit të ushtrisë amerikane në Venezuelë është në tryezë, ndërsa biseda me presidentin Nikolas Maduro nuk është, tha presidenti Donald Trump në një intervistë të dielën. Duke folur për CBS ‘Face the Nation, Trump teksa u ndal në përfshirjen ushtarake për krizën në Amerikën Latine tha se “është një opsion”.

Ai gjithashtu konfirmoi se ai nuk ka pranuar të flasë me Presidentin Maduro kur i kërkoi një takim disa muaj më parë. Sipas Trump, nuk ka asnjë pikë për të folur me presidentin e zgjedhur të Venezuelës, sepse “ne jemi shumë larg në proces” dhe në vend ka “gjëra të tmerrshme”, siç janë “varfëria”, “ankthi” dhe ” krim. ”

Uashingtoni u hodh me mbështetjen e Juan Guaidos, kreut të Asamblesë Kombëtare të kontrolluar nga opozita, i cili deklaroi veten “president të përkohshëm” pothuajse dy javë më parë. Ndërsa aleatët e SHBA në kontinent dhe në Evropë kanë mbështetur Guaido, Rusia, Meksika, Turqia dhe një numër vendesh të tjera nxitën dialog dhe përfshirje të vogël ndërkombëtarësh në çështjet e brendshme të Venezuelës.

Presidenti rus Vladimir Putin tha se kriza politike në vend u shkaktua nga një “ndërhyrje e jashtme shkatërruese që shkel rëndë normat më themelore të së drejtës ndërkombëtare”.

Artikulli paraprakRita Ora poston foton e rrallë nga fëmijëria dhe ka një mesazh
Artikulli tjetërAstronautët evropianë përgatiten për ecjen në Hënë