Ballina Aktualitet Kosovë Xhindoset Serbia: Pse hesht KFOR-i, ç’kërkon ushtria shqiptare në Kosovë?

Xhindoset Serbia: Pse hesht KFOR-i, ç’kërkon ushtria shqiptare në Kosovë?

Serbia duket se ka mbetur e surprizuar dhe e tmerruar nga lëvizja më e fundit e një pjese të ushtrisë së Shqipërisë drejt Kosovës, aty ku po zhvillojnë stërvitje të përbashkëta ushtarake.

“Stërvitja e përbashkët e Ushtrisë Shqiptare dhe e Forcës së Sigurisë së Kosovës ka qëllim frikësimin e popullit serb në krahinë”, ka thënë së fundmi Milovan Drecun, kryetari i Këshillit për Kosovë në Kuvendin e Serbisë.

Ai madje ka deliruar në deklaratën e tij, duke pretenduar se stërvitja është përgatitje për dhunën eventuale në veri të Mitrovicës.

“Ata kanë okupuar, me hyrjen e forcave në pjesën tonë të territorit. Ndërsa nuk reagon OKB as KFOR-i. Si e ka lejuar KFOR-i praninë e forcës ushtarake që nuk është pjesë e KFOR-it? Pse nuk i ndaluan? Kush mori vendim politik që kjo të lejohet”, pyeti i frikësuar Drecun.

Sipas politikanit serb, stërvitja i dërgon porosi Beogradit se “ushtria shqiptare mund të ndihmojë Njësitë Speciale të Prishtinës të kryejnë spastrim etnik të serbëve dhe dëbimin e tyre”.

“Serbisë i është dërguar porosi e rrezikshme se prapë mund të ketë rrezik lufte, nëse ne tentojmë të mbrojmë popullin tonë, nëse ka dhunë në veri, atëherë Shqipëria do dërgojë ushtrinë e saj që të në kundërvihet dhe mund të kemi ushtrinë shqiptare në maje të Kopaonikut ku është vija administrative”, ankohet Drecun.

Artikulli paraprakSherr “live” Spahiu-Ngjela/ “S’kupton se s’ke fëmijë”, “Çuni kujdes, ka dhe kopilë”
Artikulli tjetër“Zbërthehet” moderatorja e njohur: Në gjimnaz më thërrisnin…