Ballina Bota Polemika në Itali, një kandidate myslimane për zgjedhjet lokale

Polemika në Itali, një kandidate myslimane për zgjedhjet lokale

Nasri Assiya, 20 vjeçe, do të kandidojë si këshilltare e qytetit në zgjedhjet e ardhshme lokale më 26 maj në Montoro, në provincën e Avellinos. Kundër eksponentes të Lëvizjes 5 Yjet, e cila mban burkën siç kërkohet nga tradita e vendit të saj të origjinës, ka pasur qindra mesazhe në “Facebook” dhe “Instagram” që e ftojnë atë të heqë dorë. Në fakt, ka komente të shumta nga ata që nuk ndajnë angazhimin politik të gruas muslimane, nën postin që shpall kandidaturën e saj.

“Ajo është Nasri Assiya, ajo është 20 vjeçe dhe e diplomuar në matematikë. U regjistrua në Universitet kur ajo ishte vetëm 17 vjeçe, njeh mirë katër gjuhë të huaja”, thuhet në mesazhin zgjedhor të kandidates.

Assiya dëshiron të marrë pjesë në ndryshim dhe të drejtojë të ardhmen e saj dhe të shumë të rinjve të Montoro-s, duke u angazhuar në mënyrë që Montoro mund të vrapojë drejt një të ardhmeje sociale, ekonomike, kulturore dhe të zhvillimit të punës “.

Një mesazh zgjedhor, i cili megjithatë, është shoqëruar me komente, jo me të vërtetë miqësore. “Një italiane e re me burqa. Unë kurrë nuk do të votoja për ju”, shkruan dikush, ndërsa një përdorues publikon një foto me fjalët “Islam, jo ​​falënderime”. Ose përsëri, ka nga ata që thonë: “Është mirë, thjesht hiqni vellon nga koka, që sigurisht nuk është simbol i zhvillimit kulturor dhe social”.

Artikulli paraprakAltin Lala, në një rrëfim për Rashicën, Shqipërinë dhe Kosovën!
Artikulli tjetërSanksionet amerikane ngadalësojnë ekonominë e Iranit