Ballina Bota Arabia merr vendimin drastik për 3 studiues, ekzekutim pas përfundimit të Ramazanit

Arabia merr vendimin drastik për 3 studiues, ekzekutim pas përfundimit të Ramazanit

Tre studiuesit kryesorë të Arabisë Saudite, të cilët mbahen nga Rijadi nën akuzat për “terr*orizëm” do të dën*ohen me vd*ekje.

Sipas mediave të huaja, tre studiuesit arabë Salman al-Odah, Awad al-Qarni dhe Ali al-Omari, do të dën*ohen dhe ekze*kutohen pas përfundimit të muajit të shenjtë të Ramazanit.

Njëri nga personat që pritet të ekze*kutohet pas Ramazanit ka zhvilluar më herët edhe një vizitë në Kosovë, ku ishte takuar me kreun e Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnavën.

Al-Awdah është një studiues islam i njohur në mbarë botën, i përshkruar nga ekspertët e OKB-së si një “reformist”.

Ai u arre*stua në shtator të vitit 2017, kur autoritetet saudite vunë në pranga dhjetëra figura të shquara në një aksion të gjerë anti-korrupsion.

Artikulli paraprak2 korrierët shqiptarë që përfunduan pas hekurave në Britani (Emrat)
Artikulli tjetërTAKSA MBI MALLRAT SERBE – AKT I DREJTË