Ballina Bota Tokio, Lindja më ‘cool’ mes antikes dhe modernes (Foto)

Tokio, Lindja më ‘cool’ mes antikes dhe modernes (Foto)

Shopping për të gjitha shijet, modë e lartë, muze të jashtëzakonshme dhe tradita shekullore

E pasur në kontrast, stimuj dhe përvoja për të jetuar, Tokio magjeps çdo vit shumë vizitorë që e lënë veten të pushtohen nga atmosfera e veçantë e një qyteti të vendosur ndërmjet traditave të lashta dhe trendeve të fundit.

Nëse doni lagjet e ndezura me shenja neoni ose kërkoni për paqen e natyrës, Tokio është qyteti më frymëzues në Japoni. Tokio ofron gjithçka: nga propozimi kulturor në gastronomik, pa harruar përvojat e pakrahasueshme të blerjeve dhe strukturat arkitektonike që ju lënë pa frymë, ky qytet është gjithmonë i gatshëm të mahnitë vizitorët e tij me efekte befasuese.

Muzeu i historisë – Muzeu i Edom Tokio, që ndodhet në zonën Ryogoku, është adresa ideale për të zhytur veten në historinë e kryeqytetit japonez; ndërtesa, inauguruar në vitin 1993, ofron mundësi për të rikthyer evolucionin e gjatë të pëlhurave urbane përmes ekspozitave dhe një koleksion prej mbi 590.000 copë. Muzeu, i cili ruan trashëgiminë e madhe kulturore të destinacionit, befason me kontrast të fortë midis itinerarit të muzeut, të shënuar nga zakonet dhe objektet e kohërave të tjera, si dhe format bashkëkohore dhe minimale të arkitekturës së jashtme.

Muzeu i modernizmit – Në të gjithë qytetin, në rrethin e Minatit, Qendra Kombëtare e Arteve hap dyert e Tokios moderne. Qendra e muzeut, e inauguruar në vitin 2007, është vendosur në mbi 14.000 metra katror ku dymbëdhjetë dhoma të brendshme dhe tre ekspozita në ajër të hapur ofrojnë ekspozita të përkohshme dhe u japin hapësirë grupeve të artistëve bashkëkohorë. Struktura është në harmoni të përsosur me mjedisin rrethues, hapësira e mjaftueshme dhe një ekuilibër i përsosur mes të brendshmes dhe së jashtmes karakterizojnë hapësirat e projektuara nga arkitekti Kisho Kurokaëa – i famshëm për krijimin e një krahu të dedikuar për Van Gogh në muzeun e Amsterdam. Një tjetër nga atraksionet është Spitali i famshëm Maman, i cili është 9 metra i lartë dhe 10 metra i gjerë, i vendosur në zemër të kodrave Roppongi.

Teatri Kabuki – Kultura dhe kontrastet vazhdojnë të jenë protagonistët e mëdhenj edhe në rastin e Forumit Ndërkombëtar të Tokios në rrethin e Marunoukut dhe Teatrit Kabuki-za në zonën e Ginzës, atraksione të rëndësishme të qytetit brenda një distance të vogël nga njëri-tjetri. Përkatësisht, një qendër kongresi shumë moderne dhe një teatër që kujton bukurinë shekullore të Japonisë, ofrojnë mundësi për të prekur atmosferën stimuluese kulturore që qyteti ka për të ofruar. E pamundur të humbasësh mundësinë për të marrë pjesë në një shfaqje tradicionale kabuki. Rekomanduar nga çdo udhëzues, performanca konsiderohet si një formë argëtimi popullor që udhëzon vendësit dhe të huajt me anë të kuintesencës së Japonisë përmes një bashkimi të përsosur të këngëve, muzikës, kostumeve dhe peizazhit të gjallë.

Luksi dhe moda – Por Tokio është gjithashtu një tendencë dhe një nga tempujt e padiskutueshëm të luksit dhe modës në Tokio është pa dyshim Ginza Gjashtë. Konsiderohet si distrikti më i madh tregtar me pamje Ginza – ekuivalenti i Via Montenapoleone në Milano dhe 5th Avenue në Nju Jork -, ndërtesa përmban 240 dyqane. Një tjetër adresë ‘cool’ për të gjithë dashamirësit  e modës është Prada Aoyama Tokyo, një ndërtesë e projektuar nga Erzog & de Meuron në lagjen Aoyama që kombinon estetikën dhe funksionalitetin. Këtu artikujt e koleksioneve të reja janë ekspozuar në disa nga gjashtë katet e vendosura brenda një prej ndërtesave më të guximshme arkitekturore në qytet.

Bi*rra e shkëlqyer japoneze – Që Tokio është një qytet në evolucion të vazhdueshëm e dëshmojnë edhe ndërtesat e saj. Është e vështirë të mos habitesh nga Salla Asahi Super Dry, e cila qëndron përgjatë horizontit në zonën Asakusa dhe karakterizon kryeqytetin japonez. Përgjatë bregut të lumit Sumida, ndërtesa është tani shtëpia e Asahit – një nga birrat më të famshme japoneze në botë – dhe është gjithashtu adresa e përsosur për t’i dhënë fund një dite duke pirë një bi*rrë të ftohtë me akull. Në katin e 22-të, në fakt, Asahi Sky Room bar ju lejon të relaksoheni duke shijuar një pamje të pakrahasueshme të qytetit dhe të admironi vullkanin Fuji në distancë.

Megjithatë, çdo udhëtim në Tokio nuk mund të humbasë Pallatin Perandorak. I fshehur midis rrokaqiejve futuristikë dhe pemëve të qershive të rrethit të Chiyodws, pallati ruan të gjithë bukurinë e periudhës Edo dhe e bën atmosferën e veçantë tipike të qytetit të vjetër të prekshme. Konsiderohet si një nga atraksionet kryesore të kryeqytetit japonez, kalaja ende strehon perandorin e Japonisë (Narohito, kohët e fundit i ngarkuar) dhe i lejon atij të zhytet në traditat lokale.

Artikulli paraprakDonald Trump i jep fund ëndrrës amerikane, nënshkruan heqjen e lotarisë
Artikulli tjetërShteti nga taksat rrugore vitin e kaluar ka fituar 40,5 milionë euro