Ballina Bota Analiza Përsëritja e zgjedhjeve në Stamboll/Partia e Erdoganit “zbutet” me kurdët, strategji e...

Përsëritja e zgjedhjeve në Stamboll/Partia e Erdoganit “zbutet” me kurdët, strategji e re për të marrë votat e tyre

Partia e Erdoganit “zbutet” me kurdët për të fituar zgjedhjet në Stamboll

Binali Yildirim, një ish kryeministër i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) në pushtet të Erdoganit, ishte të martën në qytetin lindor të Diyarbakir, me shumicë kurde, në një përpjekje për të fituar votat kurde.

Pas përshëndetjes së vendësve në gjuhën kurde, ai filloi të përmendte rolin kurd në historinë e Turqisë.

Yildirim tha : “Kemal Ataturku [themeluesi i Turqisë moderne] ftoi përfaqësuesit e Kurdistanit, si dhe përfaqësues nga Lazistani dhe pjesë të tjera të Anatolisë për asamblenë kombëtare që u mblodh në Ankara.”

Në një shfaqje televizive të njëjtën ditë, ai mbështeti ankesat e kurdëve dhe alevive duke u kujtuar atyre se partia në pushtet kishte kërkuar falje për shtypjen brutale të një rebelimi në Dersim në vitet 1930.

Deklarata ishte veçanërisht e rëndësishme për lajme, sepse kohët e fundit një kryebashkiak u përpoq të vendoste banderola në ndërtesat komunale në qytet për ta quajtur atë Dersim, në vend të emrit të dhënë nga qeveria Tunceli.

Vendimi i tij nxiti një deklaratë të fortë nga Devlet Bahceli, kreu i Partisë së Lëvizjes Nacionaliste, i cili së bashku me Erdoganin zgjodhën Yildirim-in si kandidat për kryebashkiak të Stambollit

Çfarë po ndodh?

Burime të afërta me partinë në pushtet treguan për Syrin e Lindjes së Mesme se ka një strategji të re për të fituar vota kurde, që besohet se kanë ndihmuar në fitoren e opozitarit Ekrem Imamoglu në Stamboll në 31 mars.

Këshilli i Lartë Zgjedhor (YSK) përfundimisht i anuloi rezultatet, thuhet se për shkak të stafit të paligjshëm të qendrave të votimit dhe caktoi një datë të re për zgjedhjet më 23 qershor.

Zëvendëskryetari i AKP Azmi Ekinci, në një intervistë me gazetën Star, e cila u largua më vonë nga faqja e saj e internetit, tha muajin e kaluar se partia në pushtet kishte humbur Stambollin për shkak të retorikës së përdorur nga zyrtarët.

“Ndër arsyet që kemi humbur Stambollin ishte diskutimi ynë i ashpër mbi mbijetesën e kombit dhe deklarata e presidentit [Erdogan] që u bëri thirrje politikanëve të HDP, të cilët janë të lidhur me terroristët, të largohen nga vendi dhe të shkojnë në Kurdistan në Irak”, tha ai.

Ekinci tha se thirrjet nga Selahattin Demirtas, ish-udhëheqësi i burgosur i HDP pro-kurde, për të votuar për Imamoglu gjithashtu siguroi një numër të madh votash kurde në Stamboll.
HDP mori 12 përqind të votave të Stambollit në zgjedhjet parlamentare vitin e kaluar.

Deniz Zeyrek, një gazetar veteran i gazetës së opozitës Sozcu, ka theksuar se shumë gjëra kanë ndryshuar lidhur me kurdët, pasi që YSK anuloi zgjedhjet më 6 maj. Në një artikull të botuar të enjten, ai tha :

“Çfarë ka ndodhur që nga ajo ditë?

Abdullah Oçalan, kreu i burgosur i Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) u lejua të takonte avokatët e tij [herën e parë në tetë vjet].

Ministri i Drejtësisë Abdulhamit Gul tha se ndalimi për të vizituar Oçalan-in u hoq.

Udhëheqësi i MHP Devlet Bahceli e mbështeti këtë lëvizje.
Zyrtarë lokalë nga provincat lindore të partisë qeverisëse arritën në Stamboll për të tërhequr vota. ”

Ekspertët e afërt me partinë në pushtet thonë se AKP ka drejtuar gjithashtu një fushatë të veçantë për kurdët konservatorë për të zbutur ankesat e tyre të shkaktuara nga deklaratat nacionaliste.
Abdulkadir Selvi, një kolumnist i shquar për gazetën Hurriyet, tha se AKP takoi liderët lokalë me ndikim në Stamboll gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit për t’i bindur ata të votonin për Yildirim.
“Ata ndryshuan retorikën e tyre ndaj kurdëve. Ata po përdorin një gjuhë më mikpritëse. Megjithatë, nuk është e qartë se sa nga kurdët konservatorë do të shkojnë dhe votojnë, “shkroi ai.
Disa sondazhe të kryera në javët e fundit vënë Imamoglu-n me dy deri në katër përqind përpara kandidatit të partisë së Erdoganit.

Burimet i thanë MEE se anketat e partisë në pushtet tregojnë rezultate të njëjta.

Yildirim dhe Imamoglu pritet të marrin pjesë në një debat televiziv javën e ardhshme, në një përpjekje për të joshur më shumë votues për t’i mbështetur ata.

Middle East Eye – flurudha.com

Artikulli paraprakJeni gati? Mësuesja se*ksi ka një këshillë për ju
Artikulli tjetërPërgjimet e e reja vijnë nga Zelanda e Re, faqja e internetit publikoi dhjetëra biseda (VIDEO)