Ballina Bota Pse India po blen më shumë naftë nga SHBA dhe Arabia Saudite?

Pse India po blen më shumë naftë nga SHBA dhe Arabia Saudite?

Sank*sionet amerikane ndaj Iranit kanë detyruar një blerës kryesor të eksporteve bruto iraniane për të blerë më shumë naftë nga Arabia Saudite dhe Shtetet e Bashkuara, Indinë.

Irani ishte furnizuesi i tretë më i madh i naftës së papërpunuar në Indi, i cili importon sasi të mëdha të energjisë për të ushqyer ekonominë e vendit në rritje. Iraku dhe Arabia Saudite ishin vendet e vetme që mund të eksportonin më shumë në Indi.

Por India u detyrua të kthehej në burime të tjera nafte pasi administrata Trump imponoi san*ksione mbi eksportet iraniane të naftës.

India ishte një nga tetë vendet e vetme që iu dha leje që të vazhdonte blerjen e naftës nga Teherani, por kjo leje skadoi më 2 maj.

Ndërsa India kishte thënë se do të pranonte vetëm san*ksionet e imp+onuara nga Kombet e Bashkuara, ministri i naftës i vendit tha në prill se do të merrte furnizime shtesë nga vendet e tjera të mëdha të prodhimit të naftës.

Një zëdhënës i Ministrisë së Naftës dhe Gazit Natyror të Indisë i konfirmoi CNN Business të mërkurën se vendi tani ka ndërprerë të gjitha importet e naftës nga Irani.

Vende të tjera duke përfshirë Turqinë thuhet se kanë ndalur importet e naftës nga Irani, por blerësi më i madh i botës, Kina, po injoron san*ksionet e SHBA.

Ndërkohë, zyrtarët e Indisë janë shprehur se SHBA është treguar shumë mirëkuptuese karshi nevojave të vendit, ndaj dhe partenriteti dhe shkëmbimet tregtare me të janë shtuar.

Artikulli paraprakBabë e bir nga Bogovina gjejnë belanë në Tetovë
Artikulli tjetërKatari ndërton stadiume ekologjike për Botërorin