Ballina Bota Skena apokaliptike: Qyteti me 11 milion banorë, që po kthehet në karantinë...

Skena apokaliptike: Qyteti me 11 milion banorë, që po kthehet në karantinë nga virusi vdekjeprurës

Qyteti kinez Wuhan është vendosur nën karantinë në përpjekje për të ndaluar përhapjen e koronavirusit që besohet të ketë origjinën atje.

Askush nuk do të lejohet të hyjë ose të largohet nga Wuhan, një qytet me 11 milion banorë në provincën Hubei të Kinës, duke filluar nga ora 10 e enjte, pak përpara Vitit të Ri Hënor, i cili shënon një nga sezonet më të ngarkuara të vendit.

Karantina u njoftua përmes mediave shtetërore të Mërkurën ndërsa zyrtarët kinezë paralajmëruan se virusi i ri vdekjeprurës po ndryshon dhe po bëhet gjithnjë e më i vështirë për tu kontrolluar.

Pas konfirmimit të çështjes së parë amerikane – një burrë në të 30-at e tij – të Martën, Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) filluan të kontrollonin të gjithë pasagjerët që hyjnë nga Wuhan në pesë aeroportet kryesore të SHBA të pajisura për të kontrolluar virusin.

Koronavirusi, një sëmundje e ngjashme me SARS, ka vrarë 17 dhe është sëmurë të paktën 532 njerëz në të gjithë botën – përfshirë në Tajlandë, Japoni, Tajvan, Korenë e Jugut dhe SHBA – që rastet e para u raportuan në Wuhan në fund të dhjetorit.

Shqetësimi ndërkombëtar është rritur me zbulimin se virusi përhapet jo vetëm nga kafshët te njerëzit, por midis njerëzve. Përhapja e saj duket se po rritet me shpejtësi me disa që vlerësojnë se deri në 10,000 veta në Kinë tashmë janë të infektuar.

WUHAN, CHINA – JANUARY 22: (CHINA OUT) A woman wears a mask while walking a dog on January 22, 2020 in Wuhan, Hubei province, China. A new infectious coronavirus known as “2019-nCoV” was discovered in Wuhan as the number of cases rose to over 400 in mainland China. Health officials stepped up efforts to contain the spread of the pneumonia-like disease which medicals experts confirmed can be passed from human to human. The death toll has reached 17 people as the Wuhan government issued regulations today that residents must wear masks in public places. Cases have been reported in other countries including the United States, Thailand, Japan, Taiwan, and South Korea. (Photo by Getty Images)
WUHAN, CHINA – JANUARY 17: WUHAN, CHINA – JANUARY 17: (CHINA OUT) Medical staff transfer patients to Jin Yintan hospital on January 17, 2020 in Wuhan, Hubei, China. Local authorities have confirmed that a second person in the city has died of a pneumonia-like virus since the outbreak started in December. (Photo by Getty Images)
WUHAN, CHINA – JANUARY 17: (CHINA OUT) A man wears a mask while riding on mobike past the closed Huanan Seafood Wholesale Market, which has been linked to cases of Coronavirus, on January 17, 2020 in Wuhan, Hubei province, China. Local authorities have confirmed that a second person in the city has died of a pneumonia-like virus since the outbreak started in December. (Photo by Getty Images)