Ballina Sport Bayerni hedh një hap të sigurt drejt kualifikimit. Paqe në “San Paolo”...

Bayerni hedh një hap të sigurt drejt kualifikimit. Paqe në “San Paolo” mes Napolit dhe Barcelonës

Bayern Munchen është thuajse i kualifikuar për në çerekfinalet e Champions League, pas fitores 3-0 në Londër kundër Chelsea-t.

Dy gola nga Serge Gnabry dhe një tjetër gol nga Robert Lewandowski, të tre në pjesën e dytë, vulosën fitoren për gjermanët, të cilët kthehen të qetë në shtëpi, ku do të luhet pas dy javësh ndeshja e kthimit.

Heroi i mbrëmjes ishte pa dyshim Serge Gnabry, i cili pas një pjese të parë të vakët, u “ngjall” në të dytën dhe me dy gola në tre minuta (51’ dhe 54’), hapi rrugën e fitores.

Sulmuesi i kombëtares gjermane ka shënuar deri tani 6 gola në Champions League dhe është i pari në historinë e kompeticionit që të gjithë golat i ka realizuar kundër skuadrave të të njëjtit shtet (4 kundër Tottenham në fazën e grupeve dhe 2 kundër Chelsea).

Në të 76’, pas një shpërthimi nga e majta, Davies pasoi saktë për Lewandowski-n dhe polaku realizoi golin e tretë për Bayern, të 11-tin personal këtë sezon në Champions, duke kryesuar edhe renditjen e golashënuesve.

Për të përkeqësuar edhe më shumë gjërat për blutë e drejtuar nga Frank Lampard, Marcos Alonso u ndëshkua me karton të kuq në të 83’ pas një goditje në fytyrë ndaj Lewandowski-t.

Napoli dhe Barcelona barazuan 1-1 në ndeshjen e parë të 1/8 të Champions League, që u luajt në Italinë e frikësuar nga koronavirusi.

Stadiumi “San Paolo” ishte mbushur me tifozë me maska, të cilët shijuan një ndeshje me raste nga të dyja ekipet.

Dries Mertens ishte i pari që shënoi, duke kaluar Napolin në avantazh në minutën e 30 me një gol spektakolar në hyrje të zonës, që e la në vend portierin Ter Stegen.

Griezmann barazoi në minutën e 57 pas një aksioni të bukur të katalanasve, me asist të Semedos.

Në fund të ndeshjes, Arturo Vidal u ndëshkua me karton të kuq, duke humbur kështu ndeshjen e kthimit.

Artikulli paraprakAsnjë i infektuar me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, anulohen ekskursionet për në Itali
Artikulli tjetërSHBA, irritim me Beogradin: Anuloni transaksionet me Rusinë, përfshirë sistemin Pancir