Ballina Bota Turqia rihap xhamitë (VIDEO+FOTO)

Turqia rihap xhamitë (VIDEO+FOTO)

Xhamitë në Turqi u rihapën të premten, pas më shumë se dy muajsh të mbyllura, për shkak të pandemisë së koronavirusit.Turqia është në proces të lehtësimit të masave të izolimit dhe ka rihapur edhe qendrat tregtare dhe sallonet e bukurisë.Presidenti Recep Tayyip Erdogan tha se restorantet, kafenetë, bibliotekat, parqet dhe plazhet do të rinisin punën të hënën. Qindra besimtarë me maska falën të premten Xhumanë jashtë Xhamisë së Kaltër në Stamboll, për herë të parë qysh më 16 mars.

Faljet bëhen nën udhëzime të reja që synojnë minimizimin e rrezikut të infeksionit dhe, për një kohë, do të bëhen vetëm në disa xhami dhe në disa hapësira publike në natyrë. Turqia, vend me 83 milionë banorë, ka regjistruar mbi 160,000 raste të të infektuarve me koronavirus. Prej tyre, 4,461 kanë humbur jetën.

CANLI 74 gün sonra ilk cuma.
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Cuma Hutbesi irad ediyor.

CUMA NAMAZI

74 gün sonra cemaatle Cuma namazı…

Bursa Mihraplı Kent Parkı’ndan canlı yayındayız…

Koronavirüs salgını ve ilk Cuma!
Erzurum Ulu Cami önünde hasret sona eriyor.
Erzurum’da Cuma namazına kavuşma vakti…

Süleymanpaşa’da İlk Cuma Namazı Kılınıyor

Salgın sonrası,
İlk Cuma Namazından Görüntüler

İshakpaşa’da cuma namazı..

KAYSERİ’DE CUMA NAMAZI HEYECANI – 29 MAYIS 2020 CUMA

ÖDEMİŞ KÜÇÜK CAMİİ CUMA NAMAZI (CANLI)

DÜZCEDEN BİLDİRİYORUZ

Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’da corona kısıtlamaları kapsamında uzun süre aradan sonra ilk defa Cuma namazı kılınıyor.

Corona kısıtlamalarının gevşetilmesi kapsamında İstanbul Fatih Camiinde ilk Cuma namazı