Ballina Bota Gjermania ndalon fluksin e krahut të punës nga Ballkani

Gjermania ndalon fluksin e krahut të punës nga Ballkani

Për shkak të rritjes së papunësisë në krizën koronavirus, CDU / CSU në pushtet e Gjermanisë synon të zvogëlojë emigracionin e mëtejshëm të punës bazuar në një vendim të vitit 2016 mbi përfitimet për qytetarët e Ballkanit Perëndimor.

Grupet e punës të fraksionit qeverisës ranë dakord të zgjasin përfitimet, të cilat skadojnë në fund të vitit, për dy vjet, por ata gjithashtu ranë dakord për të ulur mundësinë që forca e pakualifikuar mund t’i përdorë ato, raporton “Welt am Sontaga”.

Rregulli për punëtorët nga Ballkani Perëndimor u prezantua pesë vjet më parë pasi autoritetet në rajon e listuan atë si një “vend të sigurt të origjinës” me qëllim të zvogëlimit të imigracionit masiv përmes sistemit të azilit.

Artikulli paraprakSHBA, 45 milionë njerëz kanë humbur punën për shkak të COVID-19
Artikulli tjetërSHQIPTARËT DHE SUBVERSIONI SLLAV