E enjte, 5 Gusht, 2021

Zyrtare: Infektim masiv me COVID-19, mbyllet kampionati në Maqedoninë e Veriut

Must Read

Shpërthimi i një tjetër vale infektimesh me COVID-19 e sidomos përhapja e infeksionit mes lojtarëve në Maqedoninë e Veirut, ka sjellë ndërprerjen përfundimtare të kampiaonatit në këtë vend.

Vendimi ka ardhur pas dy javësh ku në vend që të pritej rifillimi i kampionatit, u konstatua se kishte lojtarë të infektuar në skuadra të ndryshme dhe situate u bë problematike sidomos te Shkëndija dhe Renova.

Gjendja te Ronava sidomos ishte shqetësuese, aq sa në fund klubi vendosi që të dërgonte për karantinim dyjavor të gjithë pjesëtarët e skuadrës dhe të stafit të ekipit.

Në këtë situatë, vijimi i kampionatit ishte i pamundur e për këtë arsye Federata e Futbollit vendosi që të ulte siparin e këtij sezoni pas 23 javësh, në vend të 36 të planifikuara në kalendar.

Mbyllja e kampionatit para kohë nuk sjell lajme të mira për ekipet shqiptare atje. Shkëndija e sheh veten në vendin e tretë, 11 pikë pas Vardarit e 1 pas Silelksit.

Kjo do të thotë se edhe nëse Vardari nuk siguron licencën europiane, në Ligën e Kampioneve do të shkojë Sileks e jo skuadra e drejtuar nga Ernest Gjoka.

Ndërkohë, edhe Struga është aktualisht në vendin e fundit në klasifikim e kësisoj, nëse konfirmohen rëniet nga kategoria në bazë të renditjes aktuale, në sezonin e ardhshëm do të kthehet në Divizionin e Parë.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

Kosova përdor vetëm produkte serbe, habiten pse Bregoviçi këndon në Korçë

Kimete Berisha Një popull pa mbamendje! Menjëherë pas luftës, shqiptarët filluan të blejnë tulla nga Serbia, për t’i ndërtuar shtëpitë...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img