Ballina Bota “Italia mund të hyjë sërish në karantinë”

“Italia mund të hyjë sërish në karantinë”

Italia mund të hyjë sërish në karantinë, edhe pse kjo mundësi ishte përjashtuar deri më tani nga autoritetet e vendit fqinj.

Sipas gazetës italiane “Corriere della Sera”, e cila citon burime qeveritare, vendi fqinj mund të hyjë sërish në karantinë nëse numri i pacientëve në terapi intensive është më i madh se 2300 të infektuar.

Të mërkurën, Italia regjistroi një rekord prej 15.199 raste të reja me Covid-19, brenda 24 orëve, numri më i lartë i rasteve ditore që nga fillimi i pandemisë.

Edhe gazeta “La Repubblica” raportoi për mundësinë e një bllokimi të ri kombëtar nëse rastet ditore do të kalonin 20.000 të infektuarit.

Pas verës, kryeministri Xhuzepe Konte përjashtoi vendosjen e një karantine. Sidoqoftë, në javët e fundit, me rritjen e rasteve të reja të koronavirusit, kryeministri e ka bërë të qartë se mund të ndryshojë mendje. Të enjten, Conte tha në një fjalim para parlamentit se qeveria e tij ishte ‘’gati për të ndërmarrë veprime të mëtejshme nëse ishte e nevojshme ’’.

Shqetësimi më i madh i Italisë është mungesa e shtretërve spitalorë, pasi sistemi shëndetësor kaloi thuajse në kolaps gjatë valës së parë.

Aktualisht në Itali ka tre rajone ku nuk lejohet lëvizja nga mesnata deri në orën 5 të mëngjesit, në përpjekje për të frenuar rritjen e rasteve me Covid-19. Pas Lombardisë dhe Campanias, të mërkurën Lazio gjithashtu prezantoi vendosjen e një ore policore që përfshinte kryeqytetin.(“Correre della Sera”, “La Republica”, SI)