Ballina Bota “Zbulim i ri lidhur me Hënën”, çfarë do të njoftojë NASA

“Zbulim i ri lidhur me Hënën”, çfarë do të njoftojë NASA

Agjencia Amerikane e Hapësirës (NASA) deklaroi se do të njoftojë për një zbulim të ri në lidhje me Hënën nga Observatori Stratosferik për Astronominë Infra të kuqe (SOFIA) të hënën, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Ky zbulim i ri kontribuon në përpjekjet e NASA-s për të mësuar rreth Hënës në mbështetje të eksplorimit të thellë të hapësirës”, tha agjencia hapësinore.

Ngjarja do të zhvillohet përmes një telekonference mediatike në orën 12:00 sipas llogaritjes së orës së lindjes së diellit.

“Kuptimi i shkencës së Hënës gjithashtu ndihmon në ndërtimin e historisë më të gjerë të sistemit të brendshëm diellor”, tha NASA.

SOFIA është një avion i modifikuar Boeing 747SP që fluturon lart në atmosferë për të siguruar një pamje të qartë të universit me teleskopin e saj gati 9 metra të gjatë dhe objekteve në sistemin tonë diellor.