Ballina Aktualitet ​KQZ publikon rezultatet për Podujevë, VV fiton bastionin e LDK-së

​KQZ publikon rezultatet për Podujevë, VV fiton bastionin e LDK-së

Komisioni Qendror Zgjedhor ka publikuar rezultatet preliminare të zgjedhjeve të sotme për kryetar të Podujevës dhe Mitrovicës Veriore.

Me 51.64% të votave, Shpejtim Bulliqi i Lëvizjes Vetëvendosje ka fituar në zgjedhjet e sotme komunale. Kandidati i LDK-së Nexhmi Rudari ka marrë 35.97 për qind, ndërsa Naim Fetahu i PDK-së ka marrë 12.40 për qind.

Në zgjedhjet për të parin e komunës së Mitrovicës së Veriut ka fituar Lista Serbe me 89.86 për qind, pasuar nga Vetëvendosje me 3.68 për qind dhe PDK me 3.54 për qind