Ballina Bota 100 mijë njerëz në karantinë për shkak të një… studenteje

100 mijë njerëz në karantinë për shkak të një… studenteje

Autoritetet shëndetësore të Zelandës së Re kanë mbyllur pjesërisht qendrën e qytetit të Auckland-it.

Qytetarëve iu kërkua të mos largoheshin nga shtëpitë e tyre sepse po vijon kërkimi për kontakte të një studenteje që është i infektuar me koronavirus.

“Si një masë paraprake, ne u kërkojmë njerëzve që punojnë në qendër të Auckland-it që të punojnë nesër nga shtëpia kudo që është e mundur,” tha ministri Chris Hipkins.

Numri i punonjësve në rrethin e biznesit të Auckland-it që janë urdhëruar të qëndrojnë në shtëpi është 100,000.

“Nëse duhet të futeni në këtë zonë, përdorni maska ​​dhe mbani një distancë ndërsa autoritetet shëndetësore vazhdojnë të punojnë për të gjetur burimin e këtij infeksioni,” tha ministri.

Rasti misterioz i studentes së infektuar po shqetëson autoritetet sepse ata thonë se ajo nuk lëvizte nëpër zonat e rrezikut.

Ajo bëri testin të martën pasdite dhe autoritetet shëndetësore i thanë që të qëndronte në shtëpi derisa të merrte rezultatet.

Por ajo shkoi në punë të mërkurën, e veshur me maskë dhe puna e saj përfshin kontaktin me klientët.

“Studentja raportoi se duhej të shkonte në izolim, por pasi bisedoi me shefin e saj, ajo përsëri shkoi në punë sepse ai ia kërkoi atë,” tha Ministria e Shëndetësisë.

Vajza mësoi të enjten se ishte pozitive.

Ajo tashmë është në karantinë, por ende nuk ka të dhëna konkrete mbi burimin e infeksionit.

Ndërsa me infeksion, studentja mori disa taksi, vizitoi disa restorante dhe dyqane rrobash.

Kryebashkiaku i Auckland-it, Phil Goff tha se ishte i zhgënjyer me këtë zhvillim.

Kujtojmë se Zelanda e Re është ndër modelet e rralla të një suksesi të deritanishëm në kuadër të krizës globale COVID.

Asgjë më shumë se izolimi social nuk ka qenë “sekret” i këtij suksesi.