Ballina Koronavirusi Mbi 42 milionë të shëruar nga COVID-19 në mbarë botën

Mbi 42 milionë të shëruar nga COVID-19 në mbarë botën

Numri i të shëruarve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka tejkaluar shifrën 42 milionë, transmeton Anadolu Agency.

Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat mbi pandeminë, gjithsej 42.031.578 persona në botë janë shëruar pas infektimit me virusin. Në të njëjtën kohë, 3 vendet e para me numrin më të lartë të rasteve në botë, janë gjithashtu edhe vendet ku janë shëruar më shumë persona.

Numri më i madh i të shëruarve është regjistruar në Indi (8.679.138), SHBA (7.805.280) dhe Brazil (5.512.847) ndërsa më pas radhiten Rusia (1.660.419), Argjentina (1.217.284) dhe Kolumbia (1.174.959).

Ndërkaq, në Turqi, numri i të shëruarve që prej 23 nëntorit ka arritur në 385.480.

Që nga shfaqja për herë të parë në qytetin Wuhan të Kinës në dhjetor 2019, koronavirusi është përhapur në mbarë botën, duke infektuar mbi 60.7 milionë njerëz dhe duke shkaktuar mbi 1 milion e 426 mijë të vdekur.

Ndërkohë në mbarë botën janë 17.262.089 raste të cilat ende janë në trajtimin.