Ballina Bota Plani i parandalimit: Kim Jong Un ndërpret “jetën ekonomike” me Kinën për...

Plani i parandalimit: Kim Jong Un ndërpret “jetën ekonomike” me Kinën për të shmangur Covid-19

Kim Jong Un duket se ka forcuar edhe më tej planin e parandalimit të pandemisë të Koresë së Veriut, duke forcuar më tej kufijtë gati të pakalueshëm të vendit, duke ndërprerë pothuajse të gjithë tregtinë me Kinën, dhe madje pretendohet se ka ekzekutuar një zyrtar doganor për dështimin në trajtimin e duhur të mallrave të importuara.

Pekini eksportoi mallra me vlerë prej 253,000 dollarë në Pyongyang në tetor – një rënie prej 99% nga shtatori në tetor, sipas të dhënave të botuara nga administrata doganore e Kinës. Për kontekst, kjo është më pak për sa i përket vlerës së dollarit sesa Kina eksportoi në Lihtenshtajn dhe Monako gjatë tetorit.

Kina është partneri më i madh tregtar i Koresë së Veriut dhe efektivisht linja jetësore ekonomike e regjimit Kim – vendi në thelb nuk importon ndjeshëm nga askund tjetër. Para se sanksionet kryesore të KB të viheshin në vend si ndëshkim për programin e armëve bërthamore të Koresë së Veriut në 2016 dhe 2017, Pekini përbënte më shumë se 90% të tregtisë së jashtme të Pyongyang.

Shifrat e reja doganore, nëse janë të sakta, tregojnë se Kim duket se është e gatshëm të zmbrapsë – ose edhe të ndërpresë – tregtinë me Kinën për të parandaluar hyrjen e virusit në Korenë e Veriut, edhe nëse kjo nënkupton rrezikimin e furnizimit me ushqim dhe karburant të vendit. Masa është edhe më ekstreme duke marrë parasysh Kinën kontinentale e cila po raporton vetëm disa raste çdo ditë.

Koreja e Veriut nuk e ka pranuar publikisht rënien e tregtisë, ose arsyen pas saj, por pandemia është shpjegimi më i mundshëm. Kim thuhet se kishte ekzekutuar dy persona për krime të lidhura me Covid-19, duke përfshirë një zyrtar doganor i cili nuk ndoqi rregullat e parandalimit të virusit ndërsa importonte mallra nga Kina, tha një ligjvënës i Koresë së Jugut pasi u informua nga agjencia e spiunimit të vendit.

CNN nuk ka qenë në gjendje të konfirmojë në mënyrë të pavarur lajmet për ekzekutimin, as zyrtarët e Koresë së Veriut nuk e kanë konfirmuar publikisht atë. Por nëse është e vërtetë, vrasja është një shenjë tjetër se sa seriozisht Kim po e merr Covid-19.

Media shtetërore e Koresë së Veriut njoftoi të Dielën se autoritetet po miratonin masa të reja, më të rrepta anti-epidemike në të gjithë vendin, duke përfshirë rritjen e numrit të vendeve të rojes në pikat kufitare dhe forcimin e rregullave të hyrjes së detit në zonat bregdetare. Autoritetet madje janë urdhëruar të “djegin mbeturinat e lindura në det”.

Vendimi i Pyongyang për të zvogëluar importet nga Kina ka ndikuar në tregtinë edhe në drejtime të tjera. Të dhënat doganore të tetorit, nga Pekini, treguan se importet kineze nga Koreja e Veriut janë ulur 74% nga viti në vit. Kjo ka detyruar industri në Kinë, të tilla si prodhuesit e flokëve dhe parukave, të kërkojnë diku tjetër për punë të lirë.

Fabrikat kineze të flokëve shpesh japin burime pune intensive në Korenë e Veriut, duke dërguar lëndë të para dhe duke paguar kompanitë e Koresë së Veriut që punëtorët e tyre të përfundojnë produktet. Por që kur kufiri Koreja e Veriut-Kinë u mbyll në janar për të parandaluar përhapjen e Covid-19, rrjedha e tregtisë u tha dhe çmimet u rritën. (CNN)