Ballina Aktualitet E premtja e zezë/ 30 viktima dhe 1100 raste me COVID-19 në...

E premtja e zezë/ 30 viktima dhe 1100 raste me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut thotë se 24 orët e fundit janë kryer 2824 testime. Për pasojë janë gjetur 1100 raste të reja dhe 30 humbje jete në 24 orët e fundit. Kurse lajmi i mirë është se janë shëruar 585 persona, transmeton Tetova News.

Raste të reja me Covid-19 në Shkup janë 439, Kumanovë-56, Dibër-5, Shtip-42, Prilep-52, Tetovë-58, Strugë-29, Veles-27, Manastir-73, Ohër-32, Kavadar-51, Gostivar-68 , Gjevgjeli-5, Strumicë-33, Kriva Pallankë-15, Radovish-5, Krushevë-2, Koçanë-23, Probishtip-3, Demir Hisar-3, Makedonski Brod-4, Pehçevë-1, Berovë-1, Vallandovë- 1, Vinicë-2, Dellçevë-3, Kratovë-2, Shën Nikollë-17, Kërçovë-16, Resnjë-10, Negotinë-22.

Instituti i Shëndetit Publik sot regjistroi 585 pacientë të rikuperuar, nga: Shkup-168, Kumanovë-37, Shtip-37, Prilep-47, Tetovë-10, Strugë-20, Veles-32, Manastir-42, Ohër-41, Kavadar- 15, Gjevgjeli-8, Strumicë-19, Kriva Pallankë-4, Radovish-4, Koçanë-13, Probishtip-5, Demir Hisar-2, Makedonski Brod-5, Pehçevë-2, Berovë-4, Vinicë-10, Dellçevë -5, Kratovë-3, Shën Nikollë-14, Kërçovë-21, Resnjë-6 dhe Negotinë-11.

Në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 30 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv: 12 pacientë janë nga Shkupi (85, 68, 65, 59, 52, 73, 59, 78, 85, 68, 49 dhe 68), një nga Kumanova (73), tre nga Prilepi (73, 63 dhe 73v), një nga Tetova (62v), dy nga Struga (57 dhe 64v), dy nga Manastiri (62 dhe 67v), dy nga Gostivari (64 dhe 64v), një pacient nga Strumica (74v), një nga Radovishi ( 65v), një nga Krusheva (80v), një nga Probishtipi (76v), një nga Berova (58v), një nga Resnja (66v) dhe një pacient nga Negotina (66v) Pacientët ndërruan jetë në spital, transmeton Tetova News.

Numri i përgjithshëm i të diagnostifikuarve me Kovid-19 në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 66,330, numri i pacientëve të rikuperuar është 42,241, numri i viktimave është 1,877, dhe numri i rasteve aktive është 22,212. Sipas analizave të përfunduara epidemiologjike, shpërndarja e rasteve aktive sipas qyteteve është si më poshtë:

• Shkup 28806, aktivë 10735
• Kumanovë 3949, aktivë 904
• Dibër 492, aktivë 127

• Stip 2826, aktivë 528
• Prilep 3283, aktivë 1033
• Tetovë 4021, aktivëe 1021

• Strugë 1588, aktivë 473
• Veles 2144, aktivë 720
• Manastir 2329, aktivë 971

• Ohër 1750, aktivë 585
• Kavadar 1409, aktivë 559
• Gostivar 2776, aktivë 1062

• Gjevgjeli 804, aktivë 260 (60 persona nga PE Gjevgjeli janë banorë të Dojranit, 140 të Bogdancit dhe 12 janë shtetas të huaj)
• Strumicë 1818, aktivë 581

• Kriva Pallankë 476, aktivë 150
• Radovish 461, aktivë 118
• Krushevë 143, aktivë 77

• Koçanë 1308, aktivë 256
• Probishtip 381, aktivë 92

• Demir Hisar 208, aktivë 77
• Makedonski Brod 181, aktivë 48
• Pehçevë 105, aktivë 18
• Berovë 396, aktivë 98

• Vallandovë 228, aktivë 67
• Vinicë 385, aktivë 134

• Delçevë 498, aktivë 227 (149 persona nga PE Delçevë janë nga Makedonska Kamenica)
• Kratovë 165, aktivë 42

• Shën Nikollë 883, aktivë 229
• Kërçovë 1347, aktivë 470

• Resnjë 502, aktivë 203
• Negotinë 668, aktivë 347 (93 persona nga NP Negotinë janë banorë të Demir Kapisë)