Ballina Aktualitet LAJMI I FUNDIT: 32 viktima dhe 336 raste të reja me COVID-19...

LAJMI I FUNDIT: 32 viktima dhe 336 raste të reja me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut informon se në 24 orët e fundit janë kryer 1181 teste dhe janë regjistruar 336 raste të reja me Kovid-19 në: Shkup-95, Kumanovë-10, Shtip-12, Prilep-27, Tetovë-11, Strugë-1, Veles-30, Manastir-34, Ohër-1, Kavadar-7, Gostivar-41, Gjevgjeli-7, Strumicë-7, Kriva Pallankë-3, Radovish-10, Krushevë-1, Probishtip-1, Demir Hisar-1, Berovë-3, Vallandovë-1, Vinicë-3, Dellçevë-1, Kratovë-1, Shën Nikollë-6, Kërçovë-14, Resnjë-2, Negotinë-6.

Instituti i Shëndetit Publik regjistroi sot 544 pacientë të shëruar nga: Shkup-235, Shtip-42, Prilep-72, Tetovë-26, Strugë-1, Veles-54, Kavadar-21, Gjevgjeli-10, Kriva Pallankë-6, Radovish- 4, Krushevë-1, Koçanë-25, Probishtip-2, Pehçevë-1, Berovë-9, Vinicë-2, Dellçevë-10, Kratovë-2, Shën Nikollë-7 dhe Negotinë-14.

32 persona humbën jetën , dymbëdhjetë pacientë nga Shkupi (66, 59, 81, 69, 57, 68, 73, 80, 85, 67, 77 dhe 82), dy nga Prilepi (70 dhe 55), tre nga Tetova (64, 79 dhe 67), dy nga Struga (67 dhe 74), një pacient nga Velesi (51), dy nga Ohri (70 dhe 74), një nga Kavadari (77), një nga Gostivari (61), dy nga Strumica (63) dhe 66v), dy nga Radovishi (62 dhe 70v), një pacient nga Kocani (64v), një nga Delçevo (78v), një nga Kërçova (64v) dhe një pacient nga Negotina (55v). Nga këta, dy pacientë ndërruan jetë jashtë, të tjerët në spital, transmeton Tetova News.

Numri i përgjithshëm i të prekurve me koronavirus në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 61878, numri i pacientëve të rikuperuar është 38946, numri i viktimave është 1763 dhe numri i rasteve aktive është 21169. Shpërndarja e rasteve aktive sipas qyteteve është si më poshtë:

• Shkup 26976, aktivë 9996

• Kumanovë 3748, aktivë 952

• Dibër 462, aktivë 97

• Shtip 2674, aktivë 528

• Prilep 3010, aktivë 1000

• Tetovë 3823, aktivë 942

• Strugë 1447, aktivë 454

• Veles 1992, aktivë 693

• Manastir 2075, aktivë 925

• Ohër 1597, aktivë 618

• Kavadar 1254, aktivë 481

• Gostivar 2557, aktivë 982

• Gjevgjeli 744, aktivë 240 (58 persona nga PE Gjevgjeli janë banorë të Dojranit, 132 të Bogdancit dhe 12 janë shtetas të huaj)

• Strumicë 1711, aktivë 601

• Kriva Pallankë 431, aktivë 123

• Radovish 438, aktivë 122

• Krushevë 130, aktivëe 71

• Koçanë 1241, aktivë 262

• Probishtip 363, aktivë 90

• Demir Hisar 200, aktivë 88

• Makedonski Brod 168, aktivë 46

• Pehçevë 100, aktivëe 22

• Berovë 364, aktivë 88

• Vallandovë 218, aktivë 70

• Vinicë 376, aktivë 160

• Dellçevë 456, aktivë 196 (129 persona nga PE Dellçevë janë nga Makedonska Kamenica)

• Kratovë 153, aktivë 52

• Shën Nikollë 842, aktivë 234

• Kërçovë 1277, aktivë 530

• Resnjë 461, aktivë 193

• Negotinë 590, aktivë 313 (70 persona nga NP Negotinë janë banorë të Demir Kapisë)