Ballina Bota SHBA ul nga 10 vjet në 1 muaj vlefshmërinë e vizave për...

SHBA ul nga 10 vjet në 1 muaj vlefshmërinë e vizave për anëtarët e Partisë Komuniste Kineze

Administrata e presidentit amerikan Donald Trump ka lëshuar rregulla për të kufizuar udhëtimin në Shtetet e Bashkuara të anëtarëve të Partisë Komuniste në pushtet të Kinës dhe familjarëve të tyre, në lëvizjen e saj të fundit kundër veprimtarisë kineze në vend.

Administrata ka ulur nga 10 vjet në 1 muaj vlefshmërinë maksimale të vizave tregtare dhe turistike jo-emigruese B1 / B2 për anëtarët e partisë dhe anëtarët e ngushtë të familjes së tyre, tha Departamenti i Shtetit në një deklaratë të enjten.

Ky vendim ka për qëllim mbrojtjen e kombit nga “ndikimi malinj” i partisë, thuhet në deklaratë, duke shtuar se partia punon për “të ndikuar tek amerikanët përmes propagandës, detyrimit ekonomik dhe veprimtarive të tjera të mbrapshta”.

Sipas kësaj deklarate, Partia Komuniste që ka më shumë se 90 milionë anëtarë, dërgon agjentë në Shtetet e Bashkuara për të monitoruar, kërcënuar dhe raportuar mbi shtetasit kinezë dhe grupet kinezo-amerikane.

Administrata Trump ka kërkuar të çimentojë trashëgiminë e fortë të Kinës, ndërsa marrëdhëniet midis dy ekonomive më të mëdha në botë janë zhytur në pikën më të ulët në dekada.

Ministria e jashtme e Kinës denoncoi këtë vendim dhe tha se kjo është një formë e përshkallëzuar e shtypjes politike ndaj Kinës.

“Kjo është një formë e përshkallëzuar e shtypjes politike ndaj Kinës nga disa forca ekstreme anti-Kinë në SHBA. që veprojnë nga njëanshmëri e fortë ideologjike dhe një mentalitet i rrënjosur thellë i Luftës së Ftohtë,” tha zëdhënësi i ministrisë së jashtme Hua Chunying.

Ky hap vjen më pak se dy muaj para se Presidenti i zgjedhur Joe Biden të marrë detyrën.

Uashingtoni dhe Pekini gjithashtu janë përplasur rreth trajtimit të Kinës për shpërthimin e koronavirusit, pretendimet e saj të diskutueshme në Detin e Kinës Jugore, tregtinë dhe akuzat e krimeve të të drejtave të njeriut në Xinjiang.

Të mërkurën, administrata e Trump zgjeroi presionin ekonomik në rajonin perëndimor të Kinës të Xinjiang, duke ndaluar importet e pambukut, të prodhuara nga një firmë kineze e kontrolluar nga shteti, për shkak se mbështetet në punën e detyruar të të ndaluarve nga pakicave etnike.

Gjithashtu të mërkurën, zyrtarët e lartë të sigurisë amerikane thanë se më shumë se 1.000 studiues kinezë ishin larguar nga Shtetet e Bashkuara në mes të një goditje të SHBA-së ndaj vjedhjes së pretenduar të teknologjisë.