Ballina Lajme Shqipëri Shkon për tu kuruar nga mjeku që shëroi Berluskonin, shqiptari me COVID-19...

Shkon për tu kuruar nga mjeku që shëroi Berluskonin, shqiptari me COVID-19 hyn lehtësisht në Itali

Në të gjithë këtë situatë pandemike ku shumica e vendeve kanë vendosur një numër masash kufizuese, një shqiptar ka mundur që të kalojë në vendin fqinj Itali i infektuar me Covid.

Mediat italiane bëjnë me dije se shqiptari N.S rreth 50 vjeç ka kaluar në Itali lehtësisht pa bërë asnjë kontroll dhe pse ishte i infektuar me COVID-19 për t’u kuruar nga mjeku që shëroi ish-kryeministrin Silvio Berluskon.

50 vjeçari shqiptar kishte rreth 10 ditë me simptomat e COVID-19 dhe vendosi të shkojë në Itali duke kaluar të gjitha barrierat e sigurisë dhe kontrolleve edhe pse ishte i infektuar.

Sipas mediave italiane, ai kërkonte mjekun Alberto Zangrillo, profesori i famshëm që shëroi Berluskonin që kaloi po ashtu COVID-19.

Shqiptari ka mbërritur më 11 dhjetor shqiptari në një spital në Milano dhe stafi e pranoi për trajtim. Në Itali ky rast ka bërë të ngrihet alarmi pasi shqiptari edhe pse i infektuar me COVID-19 fluturoi normalisht nga Shqipëria në Itali, pa paralajmërim të autoriteteve, pa tampon, teksa afër kishte një numër të caktuar pasagjerësh në aeroplan, kontrollorë apo dhe shoferin e taksisë.e.su./abcnews.al