Ballina Aktualitet Covid-19, ky është bilanci i 24 orëve të fundit në Maqedoninë e...

Covid-19, ky është bilanci i 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë informon sot (12 janar 2021) se në 24 orët e fundit janë kryer 3023 teste dhe janë regjistruar 520 raste të reja me Kovid-19 në: Shkup-231, Kumanovë-22, Dibër-11, Shtip-10, Prilep-9, Tetovë-23, Strugë-9, Veles-20, Manastir-10, Ohër-22, Kavadar-28, Gostivar-25, Gjevgjeli-8, Strumicë-20, Kriva Pallankë-12, Radovish-6, Krushevë-2, Koçanë-7, Probishtip -5, Makedonski Brod-2, Pehçevë-4, Berovë-4, Vallandovë-2, Vinicë-2, Dellçevë-7, Kratovë-2, Shën Nikollë-2, Kërçovë-11, Resnjë-1, Negotinë-3.

Instituti i Shëndetit Publik regjistroi sot 372 pacientë të rikuperuar nga: Shkup-150, Kumanovë-16, Shtip-6, Prilep-18, Tetovë-12, Strugë-20, Veles-15, Manastir-17, Kavadar-27, Gostivar-14 , Gjevgjeli-9, Strumicë-17, Radovish-7, Koçanë-13, Probishtip-2, Makedonski Brod-1, Berovë-5, Vinicë-2, Shën Nikollë-1, Kërçovë-5, Resnjë-3, Negotinë-12 .

Jetën e humbën 12 persona, katër pacientë nga Shkupi (88, 50, 82 dhe 65), një pacient nga Dibra (72), dy nga Struga (79 dhe 81), dy pacientë nga Ohri (94 dhe 66), një pacient nga Strumica (79), një nga Kriva Pallanka (59) dhe një pacient nga Kërçova (70). Pacientët ndërruan jetë në spital, transmeton Tetova News.

Numri i përgjithshëm i të diagnostifikuarve me Kovid-19 në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 87117, numri i pacientëve të rikuperuar është 68364, numri i viktimave është 2647 dhe numri i rasteve aktive është 16106. Sipas analizave të përfunduara epidemiologjike, shpërndarja sipas qyteteve është si më poshtë:

• Shkup 37746, aktivëë 9871
• Kumanovë 4912, aktivë 472
• Dibër 694, aktivëe 146

• Shtip 3392, aktivë 187
• Prilep 4392, aktivë 348
• Tetovë 4898, aktivë 704

• Struga 2103, aktivëe 191
• Veles 2888, aktivë 387
• Manastir 3123, aktivë 369

• Ohër 2586, aktivë 419
• Kavadar 2317, aktivë 479
• Gostivar 3480, aktivë 435

• Gjevgjeli 1225, aktivë 211 (81 persona nga PE Gjevgjeli janë banorë të Dojranit, 210 të Bogdancit dhe 12 janë shtetas të huaj)
• Strumicë 2410, aktivë 434

• Kriva Pallankë 688, aktivë 113
• Radovish 655, aktivë 73

• Krushevë 176, aktivë 25
• Koçanë 1663, aktivë 158
• Probishtip 467, aktivë 34

• Demir Hisar 238, aktivë 29
• Makedonski Brod 232, aktivë 14
• Pehçevë 169, aktivë 26

• Berovë 547, aktivë 63
• Vallandovë 321, aktivë 34
• Vinicë 468, aktivëe 65

• Delçevë 690, aktivë 211 (188 persona nga PE Delçevë janë nga Makedonska Kamenica)
• Kratovë 203, aktivëe 16

• Shën Nikollë 1054, aktivë 66
• Kërçovë 1623, aktivë 179

• Resnjë 670, aktivë 112
• Negotinë 1087, aktivë 235 (173 persona nga NP Negotinë janë banorë të Demir Kapisë)

Artikulli paraprakVërshimet në Vushtrri, gjendja më e rëndë në 40 vitet e fundit (VIDEO)
Artikulli tjetërNdahet nga jeta profesori Hatip Useini, telegram ngushëllimi nga Universiteti i Tetovës