Ballina Lajme Donald Trump shpall gjendjen e jashtëzakonshme në Uashington dhe nuk mban përgjegjësi...

Donald Trump shpall gjendjen e jashtëzakonshme në Uashington dhe nuk mban përgjegjësi për S U L M E T në Kapitol

Presidenti Donald Trump ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në Uashington para ceremonisë së inaugurimit të Joe Biden, më 20 janar.

Pas raportimeve nga FBI se ka rrezik për  s u l m e  në DC, por edhe qytete të tjera të vendit, presidenti, pas një takimi edhe me zëvendësin e tij, Mike Pence, vendosi me një urdhër ekzekutiv shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme, nga 11 janari deri më 24 janar.

Si pasojë, në rrugët e kryeqytetit amerikan kanë mbërritur qindra trupa të Gardës Kombëtare. Deri në fundjavë pritet që të kenë mbërritur deri në 6000 personel ushtarak, ndërsa Pentagoni po mendon ta rrisë këtë numër deri në 13 mijë.

Një pjesë e tyre janë pozicionuar tashmë rreth godinës së Kongresit, të sulmuar nga mbështetësit e Trump. Godina është rrethuar me gardhe metalike, sikurse edhe Shtëpia e Bardhë.

Për mbarëvajtjen e ceremonisë dhe shmangien e episodeve të  dh u n ë s  po bashkëpunojnë autoritetet vendore në Uashington, por edhe agjenci të Departamentit të Drejtësisë.

Donald Trump ndërkohë nuk mori përgjegjësi lidhur me rolin e tij në nxitjen e protestave të  dh u n sh m e  në Kapitolin e Shteteve të Bashkuara javën e kaluar.

Duke folur me gazetarët përpara se të udhëtonte në Teksas sot paradite, zoti Trump tha se fjalët e tij para mbështetësve javën e kaluar ishin “plotësisht të përshtatshme”.

Disa minuta para se përkrahësit e tij të  s u l m o n i n  Kapitolin, zoti Trump i inkurajoi ata të marshonin drejt ndërtesës së Kongresit, ku ligjvënësit po numëronin votat e Kolegjit Zgjedhor për të konfirmuar fitoren e presidentit të zgjedhur Joe Biden.

Presidenti Trump, për muaj me radhë, kishte pretenduar në mënyrë të pasaktë se zgjedhjet e nëntorit ishin manipuluar, pavarësisht nga përfundimet e administratës së tij për të kundërtën.

Ndërsa protestuesit ishin ende në Kapitol, zoti Trump lëshoi një video që dukej se i justifikonte ngjarjet, duke thënë për protestuesit: “Ju duam. Jeni shumë të veçantë.”

Një oficer policie i Kapitolit  v d i q  nga  p l a g ë t  e marra gjatë veprimeve të  dh u n sh m e  dhe policia  q ë ll o i  një grua gjatë përpjekjeve për të frenuar turmën. Tre persona të tjerë  v d i q ë n  në ato që autoritetet thanë se ishin urgjenca mjekësore.