Ballina Bota E pazakontë/ Më e forta e 50 viteve të fundit, stuhia e...

E pazakontë/ Më e forta e 50 viteve të fundit, stuhia e rrallë G O D E T Spanjën, humbasin jetën 4 persona (VIDEO)

Stuhia Filomena ka mbuluar pjesë të Spanjës në dëborë, me gjysmën e vendit në gatishmëri të kuqe për më shumë të shtunën.

Udhëtimet rrugore, hekurudhore dhe ajrore janë ndërprerë dhe ministri i Brendshëm Fernando Grande-Marlaska tha se vendi po përballej me “stuhinë më të fortë në 50 vitet e fundit”.

Madridi, një nga zonat më të prekura, është pret të shohë deri në 20 cm dëborë në 24 orët e ardhshme.

Më në jug stuhia bëri që lumenjtë të shpërthenin argjinaturat e tyre.

https://youtube.com/playlist?list=PLLRfegi7GYLximsNzjYSXgaXSI91uTbG8

Katër v d e k j e janë raportuar deri më tani si rezultat i Filomena. Zyrtarët thanë se dy persona u gjetën të ngrirë për v d e k j e – njëri në qytetin Zarzalejo, në veri-perëndim të Madridit dhe tjetri në qytetin lindor të Calatayud.

Dy persona që udhëtonin në një makinë u morën me vete nga përmbytjet pranë qytetit jugor të Malaga.

Ndërsa bora ra në Madrid të Premten në mbrëmje, një numër automjetesh u bllokuan në një autostradë pranë kryeqytetit.

Aeroporti i qytetit Barajas është mbyllur, së bashku me një numër rrugësh, dhe të gjitha trenat nga dhe nga Madridi janë anuluar.