Ballina Lajme Shqipëri Rekord me raste të reja në Shqipëri, mes viktimave nga koronavirusi dhe...

Rekord me raste të reja në Shqipëri, mes viktimave nga koronavirusi dhe një 26-vjeçar

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 5 humbje jete dhe 833 raste të reja në Shqipëri.

Viktimat janë 5 qytetarë, ku mes tyre dhe një 26-vjeçar. 2 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Korça, 1 qytetare nga Mati, 1 qytetar nga Kruja, të moshave 26- 70 vjeç, nuk kanë mundur të fitojnë dot betejën me virusin.

Nga 3511 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 833 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 349 raste në Tiranë, 42 në Elbasan, 34 në Durrës, 30 në Shkodër, 26 në Kavajë, nga 25 raste në Kurbin, Vlorë, 23 në Krujë, nga 20 raste në Lushnje, Berat, 17 në Lezhë, nga 15 raste në Kamëz, Kuçovë, 14 në Korçë, nga 12 raste në Fier, Kukës, Gramsh, 9 në Ura Vajgurore, nga 8 raste në Mirditë, Sarandë, nga 7 raste në Mallakastër, Mat, Tepelenë, nga 6 raste në Malësi e Madhe, Patos, nga 5 raste në Tropojë, Delvinë, Bulqizë, Kolonjë, nga 4 raste në Has, Rrogozhinë, Gjirokastër, Belsh, Dibër, Peqin, Memaliaj, Shijak, Vorë, nga 3 raste në Pogradec, Divjakë, Selenicë, Cerrik, Poliçan, nga 2 raste në Pukë, Librazhd, Roskovec, Dropull, Këlcyrë, nga 1 rast në Prrenjas, Himarë, Skrapar.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 506 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 43,890 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 286 pacientë, 18 në terapi intensive nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.

COVID-19 – Statistika (24 Janar 2021)
Raste të reja ditore 833
Të shëruar në 24 orë 506

Të shtruar në spitale 286
Humbje jete në 24 orë 5
Testime ditore 3511

Testime totale 334,798
Raste pozitive 72,274
Raste të shëruara 43,890
Raste Aktive 27,069
Humbje jete 1315

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 15841
Fier 1981
Durrës 1505

Shkodër 1344
Elbasan 1149
Vlorë 1045
Lezhë 1000

Korçë 914
Berat 834
Gjirokastër 541
Dibër 501
Kukës 414.